8 tipů, jak vypadat, že tomu rozumíte

19.05.2020

1. Načtěte si základy.

Tramín červený je bílé víno. Pálava se nevyrábí jenom sladká. Stáčené víno se nestáčí vždy přímo ze sudu. Šroubovací uzávěr není známka levného nekvalitního vína. 

2. Točte.

Myšleno se sklenkou vína. Víno se provzdušní, rozvine se aroma, vypadá to profesionálně. Pokud tedy nemáte sklenku nalitou až po okraj. S tím souvisí bod č.3.

3. Nalévejte malé množství.

V první řadě vám víno nezteplá tak rychle. Zadruhé se s ním bude lépe točit, budete ho pít pomaleji a lépe posoudíte i jeho barvu a čirost. 

4. Po otevření vína v restauraci ho ochutnejte.

Takové to: ,, Nalijte mi to, to bude určitě dobrý!´´ žádný číšník neslyší rád. Ono se víno po otevření lahve neochutnává, aby jste zjistili, jestli vám bude chutnat nebo ne. Ochutnáním můžete odhalit některou z vad, a ty jsou potom důvodem pro reklamaci lahve. Když vína vypijete půl lahve a pak zjistíte, že chutná spíš trochu jako ocet ( známka oxidace vína), těžko vám za něj číšník přinese lahev novou. 

5. Sklenku držte elegantně

Vinná sklenka nemá stopku jen proto, aby to dobře vypadalo. Držíte-li sklenku za stopku, bráníte tomu, aby se víno ohřívalo od vaší dlaně. Další důvod je čistě estetický. Každý dotek zanechá otisk. Přes sklenku opatlanou od vašich prstů se nedá dost dobře zhodnotit čirost vína. A hlavně se to dost špatně myje. Navíc, pokud večer nedopadne úplně super a vy vašeho partnera cestou domů zastřelíte, odkud myslíte, že budou kriminalisté snímat vaše daktyloskopické stopy jako první? 

6. Upíjejte     

Víno se nepije na žízeň. Jestli máte žízeň, dejte si pivo! Víno by se mělo upíjet po douškách. Vychutnáte si vůně, chutě, nebo prostě jen nebudete vypadat jako vidlák. Proto se do sklenek lije menší množství- viz. bod 3. 

7. Pijte vodu

On to Nohavica zpívá dobře. Jen tedy pít vodu a nepít víno vám samozřejmě nedoporučuji. Pamatujte si, že abyste večer, kdy vína vypijete víc než obvykle, přežili bez úhony, měli byste vypít dvakrát tolik nealko tekutin, než vína. Ideálně tedy vody. Neperlivé. Ta vám neutralizuje chutě, nebudete opilí tak rychle a ráno neucítíte následky dehydratace- kocovinu.

8. Mlčeti zlato

Na závěr poslední rada. Někdy je prostě lepší mlčet. Zkuste navodit tuto představu: Jsi na prvním rande, potenciální partner tě vezme do restaurace, dáte si víno. Při výběru vína prohlásí: ,, Vyber si, já vypiju všechno´´, popřípadě: ,,Víš jak na Moravě dělí víno? Dá sa, nedá sa.....´´ Číšníkovi řekne, ať to rovnou nalije, protože to bude ,,určitě dobrý´´. Pak se dlouze zahledí na sklenku, odborně zakrouží, přivoní a pronese: ,, Hmm, bílé!´´. Utíkej! Utíkej rychle!


obrázek: Wine Nerd Hoodie. In: Teepublic [online]. TP Apparel, 2020 [cit. 2020-05-20]. Dostupné z: https://www.teepublic.com/hoodie/4157575-wine-nerd