Jak holka z Hradce k vínu přišla

Mé jméno je Lea, je mi něco přes 20 a něco pod 30 let a žiji a degustuji v Hradci Králové. O víně mluvím tak ráda a tak často, až mi můj muž jednou ráno řekl: ,,Tak si to někam třeba piš.´´ A tak si to píšu.

Jak to celé začalo

Už od svých prvních diskoték jsem více tíhla k vínu. Nicméně tenkrát jsem nebyla žádná výjimka a označení víno pro mě znamenalo prostě cokoliv, ale hlavně sladké a v každém případě bílé. Až někdy ke končícímu období vysokoškolského života jsem se šla projít po mém rodném městě s cílem najít si brigádu. Našla jsem. Ve vinotéce. Z letní brigády se vyklubal (ne)vinný rok a pro můj vztah k vínu to znamenalo obrovský milník. Práce s vínem, aniž bych jí předtím byla jakkoliv profesně políbena, mě uchvátila. Co všechno se skrývá za jednou jedinou skleničkou vína. Kolik práce, kolik lidských rukou se hroznu dotklo, kolik času se mu muselo dát, aby bylo víno takové, jaké je. 

Chtělo to čas, ale čím více různých vín jsem ochutnala, tím více jsem o něm začínala přemýšlet. Proč mi tak chutná? Proč mi tak nechutná? A opravdu mi nechutná? Není to třeba jenom tím, že jeho chuti nerozumím? Začaly se v poličce množit knihy a učebnice, přibyly návštěvy Moravy a víno už pro mě nikdy nebylo jen alkoholickým nápojem. Tož tak. 

Víno pro mě znamená...

Víno je myšlenka. Je to pomíjivý nápoj. Dva ročníky stejné odrůdy ze stejné tratě nemohou být stejné. Víno je okamžik, který se již nebude nikdy opakovat. To mě na vínu tak fascinuje, to na něm tak miluju.    

Víno Psaní

A tak se 18. dubna 2020 zrodilo Víno Psaní. Projekt, ve kterém chci ochutnat všechna vína od Aše až po Jablunkov a napsat Vám o těch nejlepších. 

Myslím si, že ne každý má takové štěstí jako já, protože do tohoto projektu se se mnou vrhl i ten, který to celé vymyslel - původně s cílem mě zabavit. Bavíme se oba a naše vinné manželství jen kvete. Já piju víno a píšu o něm a Víťa ta vína fotí. Někdy víno, někdy mě s vínem, a někdy dokonce jenom mě. 

Budu ráda, když budete ta skvělá vína ochutnávat s námi, třeba se tu něco málo přiučíte, nebo se potkáme na nějaké vinařské akci. A upřímně doufám, že se s naším Víno Psaním budete bavit. Bavit se vínem....s vínem!


Napište nám!