BETON Sauvignon & Pálava

13.07.2022

Vinařství MÁDL Malý vinař Velké Bílovice

oblast Morava/ Velkopavlovická podoblast/ obec Velké Bílovice


  • polosuché
  • ročník: 2021
  • alk.: 12%
  • zb. cukr: 9,8 g/l
  • kys.: 6,8 g/l
  • cena: cca 189 Kč

Beton není ve světě vína už žádným novým materiálem. Přiklání se k němu čím dál více vinařů. Ale na stránkách degustačního deníčku jsme ho ještě neměli. Čas to napravit. 

Hlavní výhodou betonových nádob na ,,školení´´ vína je mikrooxidace, která skrz beton probíhá. Beton totiž propustí mnohem menší množství kyslíku, a přitom stále není úplně inertní jako ocel. Navíc do vína nevylučuje žádné látky a aromata jako dřevo. Zajišťuje také stabilnější teplotu a vínu dodá extra porci minerality. Výsledkem by tedy měla být ryzejší aromatika s plnou a přitom minerální chutí. 

U Mádlů mají momentálně betonových nádob osm. Pochází z italské betonárky a můžete je vidět přímo v jejich degustační místnosti. Jsou pojmenovány podle členů rodiny a školí se v nich bílé odrůdy Rulandské šedé, Veltlínské zelené, cuvée Sauvignonu s Pálavou a Neuburským. Z červených se pak osvědčila Frankovka. Jak chutná taková betonová Frankovka si můžete přečíst na blogu Utopeni vínem

U téhle láhve BETONU mě zaujala kombinace vybraných odrůd. Nedokázala jsem si moc dobře představit, jak ostřejší Sauvignon zvládne velmi aromatickou Pálavu. Zvládl. Ta kombinace mě uhranula. Sauvignonu bylo 85%, Pálava ho doplnila 15%. Vůně je intenzivní, plná tvrdých broskví, lehce nezralého angreštu a možná hluchavková stopa v pozadí. I ve vůni se Pálava projeví a dodává stopu medu, nebo nektaru. Chuti pak moc sluší ponechaný zb. cukr. Je hutně ovocná, a přitom končí minerální slaností. Je to víno pro všechny. 

Malý vinař má řadu vín z BETONU naceněnou v podstatě jako základní řadu. Což je vzhledem k jejich kvalitě pro nás další bonus. 

Krásných 86/100.