Cabernet Moravia

09.10.2020

Co říká odborná literatura

Mladá modrá odrůda révy vinné, kterou můžeme nalézt pod zkratkou CM. Pro svou náročnost na stanoviště a pozdnímu dozrávání se jí daří v nejteplejších polohách Velkopavlovické podoblasti. Na našem území pokrývá necelých 200 ha plochy vinic.

Původ

Odrůda pocházející z Moravy, konkrétně z Moravské Nové Vsi. Tam ji vyšlechtil Lubomír Glos tak, že zkřížil odrůdy Zweigeltrebe a Cabernet Franc. Vznikla tím odrůda, která není nijak zvlášť náročná na půdu, za to je pro ní zásadní stanoviště s dostatečnou intenzitou slunečního svitu. Hrozny samotné jsou pak aromatické a příjemné i k přímé konzumaci. 

Charakter vína

Barva CM je typicky kabernetová, tzn. temně granátová. 

Vůni můžeme opět srovnat s oběma rodiči CM. Obzvlášť po Cabernetu Franc získala tato odrůda do vínku aroma černého rybízu. U mladých vín můžeme najít tóny zelené papriky nebo nezralých makovic.  

Chuť je plná, ovocná po černém rybízu. S dostatečným množstvím tříslovin jsou přitom vína hebká a harmonická. 

Co k tomu?

CM zvládne leccos. Zvěřinu, hovězí masa, jehněčí. Dále kořenitější jídla, různě druhy omáček. V neposlední řadě CM skvěle doplní tučnější sýry, například s ušlechtilou bílou plísní, nebo vyzrálé aromatické sýry. 

Co říkám já

Hurá! Hurá! Hurá! Další z odrůd, které se zrodily u nás. V té naší malé zemičce, kde se podle některých názorů nedají pěstovat a vyrábět plná a harmonická červená vína. A bum! Cabernet Moravia. Plné harmonické víno, s vůní i chutí po černém rybízu. V mladých vínech téhle odrůdy sice lze najít i travnatá aromata, ale při pečlivém výběru u CM nemůžete udělat chybu. Opět jsou pro mě u této odrůdy důležité jemné neagresivní třísloviny. Líbí se mi vína CM, která zrála v sudu. To je pak víno vážně hebké, se smetanovými tóny, nebo tóny kakaa a hořké čokolády. Další z červených vín, která udělá dobrou službu jako zlatý hřeb večera. Zimní večer, za okny sníh, ve sklence Cabernet Moravia. Svíčka. Kniha. Láska.  

čerpáno z: KRAUS, Vilém. Nová encyklopedie českého a moravského vína. Praha: Praga Mystica, 2008. ISBN 978-80-86767-00-0.
obrázek: 
Cabernet Moravia. In: Vinařský spolek Moravská Nová Ves [online]. Moravská Nová Ves [cit. 2020-05-31]. Dostupné z: https://www.vinarimnves.cz/cabernet-moravia