Cabernet Moravia

03.01.2021

Vinařství BYSTŘICKÝ Bořetice 

oblast MORAVA/ Velkopavlovická podoblast 


  • suché
  • ročník: 2017
  • alk.: 15,4%
  • 12 měsíců zrání v sudu
  • cena: cca 230 Kč

To, že miluju červené ze sudu víte. To, že mi vína od Bystřických chutnají úplně neskutečně, už víte taky. Navíc jsem si s nimi prošla on-line degustací a musím říct, že nejen, že jsou Anička a Vojta skvělí vinaři, ale je s nimi i neuvěřitelná.... chce se mi napsat to slovo, ale napíšu sranda. A Anička tam navíc krásně vysvětlila, jak je pro každou odrůdu vhodná jiná bylinka, kterou na vinohrad používají. Takže jestli budete mít někdy možnost, ať už on-line, nebo snad už zatraceně taky zase na živo, určitě doporučuju a potkáme se tam! 

Nu. K tomuhle Cabernetu. Je to jedno z vín, které se, jak říká sám Vojta Bystřický, potřebuje ,,vyprdět´´ (rozuměj- dekantovat). Nechala jsem ho tedy prdět cca hodinku a pak jsme s ním pokřtili nové sklenice na červené ze sklárny Květná 1794. Díky obřímu objemu sklenic (830 ml) se víno krásně otevíralo ještě po nalití. Barvu mělo rubínovou, s úzkým okrajem, nachové a černé odlesky. Geniální viskozita. O tu se postaral vysoký alkohol, ale i celková plnost vína. Ve vůni byla cítit povidla, hutná višňová marmeláda, zavařenina. Později maličko ustoupila ovocnost a ze sudu si víno přineslo koření a čokoládu. V chuti potom převládal černý rybíz, kterému pomohla i krásná kyselina. Velmi plná chuť a dlouhá dochuť.

Body 87/100.

Bedýnka RED velvet je pořád v nabídce, ale jestli jste i trošku petnatový, tak jako já, koukněte na e-shop na absolutně boží etikety jejich letošních výbušných pet-natů.