Cabernet Sauvignon

23.05.2020

Co říká odborná literatura

Tato modrá odrůda se obvykle značí zkratkou CS. U nás teprve získává na oblibě a zatím pokrývá cca 235 ha plochy vinic. Je vhodná pro pěstování na teplejších stanovištích a spíše do hlinitých půd. Ve vinařské oblasti Morava se jí daří zejména na Velkopavlovicku a Mikulovsku. Někdy se používá i do směsí, například s původní kabernetovou odrůdou Cabernet Franc, ale jinak si CS vychutnáme hlavně samotný. 

Původ

Původní stará odrůda pocházející z Francie, která vznikla samovolně. Cabernet Franc byl opylen odrůdou Sauvignon blanc. Hrozny CS vyzrávají velmi pozdě, proto potřebuje výborné polohy a nejkvalitnější vína dává při nižších sklizních.   

Charakter vína

Barva je velmi tmavá a hutná. Pohybuje se v granátových tónech, kdy nejsytější vína mají modrý nádech. 

Vůně CS je velmi typická. Hlavním ovocem, které najdeme ve vůni, je černý rybíz. Díky tomu je víno velmi snadno rozpoznatelné. K černému rybízu se pak přidružují vůně třešní, ostružin, nebo tóny tabáku a čokolády. U slabších ročníků, nebo vyšších výnosů na keř se objevují vůně zelené papriky.

Chuť je ovlivněna tříslovinou. Ta je u mladých vín velmi výrazná. Vyzrálá vína mají sametovou tříslovinu a jsou mohutná s dlouhým závěrem. V chuti se opět objevuje černý rybíz a jiné tmavé ovoce.  

Co k tomu?

Výrazné víno snese výrazný pokrm. Jehněčí, pečené maso, kořenitá jídla i hutné omáčky se k této odrůdě hodí. 

Co říkám já

Cabernet Sauvignon je pro mě takové nóbl víno. S francouzskou elegancí. Vždycky mě baví ta hutná barva. Ta ale značí občas hrubší tříslovinu, která se odbourá až časem. Ale ta hustá granátová barva, se kterou by se dalo malovat, mě zaujme na první pohled. Vůně pro mě bývá hlavně ovocná. Rybíz je opravdu cítit hned, ale se sytou barvou souvisí i plné vůně. Ostružiny, občas borůvky. Když je hladká tříslovina je to geniální víno. V chuti je sametové. Když zraje v sudu, má v sobě i tóny marmelády a hořké čokolády. Vždycky, když piju CS, si připadám tak nějak snobsky. Chce se mi se hezky obléct, namalovat pusu na rudo a hodiny číst francouzskou poezii v originále se sklenkou Cabernetu Sauvignon v ruce.

čerpáno z: KRAUS, Vilém. Nová encyklopedie českého a moravského vína. Praha: Praga Mystica, 2008. ISBN 978-80-86767-00-0.
obrázek: 
CABERNET SAUVIGNON. In: Drink Italian [online]. 2019, 2019 [cit. 2020-04-16]. Dostupné z: https://www.drinkitalian.eu/cabernet-sauvignon/