Chardonnay

20.11.2020

Vinařství STARÝ VRCH Hustopeče 
oblast MORAVA/ Mikulovská podoblast/ viniční trať Pod Mušlovem


  • suché/ výběr z hroznů
  • ročník: 2015
  • alk.: 14 %
  • zb. cukr: 7,9 g/l
  • kys.: 6,7 g/l
  • cena: cca 300 Kč


Vinařství pod mandloňovým sadem v Hustopečích, Je to taková oáza klidu a navíc jsme tam objevili i skvělá vína. Vrátili jsem se za rok zas. 

V roce 2015 měli ve vinařství žně. Byl to pro ně super ročník, kdy se odrůdy Chardonnay, Veltlínské zelené a Rulandské šedé rozhodli nechat zrát v sudech. Konkrétně v sudech Seguin Moreau z Francie, které jsou dubové a mají akátová čela. Jsou speciálně vypalované, aby to podtrhlo charakter bílých odrůd. A tohle Chardonnay v jednom z nich zrálo 24 měsíců. 

Jako první zaujme barva žlutého zlata, a skvělá viskozita. Víno se po sklence táhle jako med. Z prvního přivonění bylo jasné, že je třeba dát mu trochu času. Tomuhle vínu sluší sklenka s větším objemem. Stačilo cca 20 minut a objevuje se vůně přezrálého ovoce, vanilkový krém, med. Možná i zlehka banán. Vůně je mohutná a na konci je jemně znatelný sud. V chuti je zase znát velmi zralé ovoce. Zrání v sudu dodalo chuti i vůni plnost a kořenitost po vanilce, máslovém krému. Víno ale drží svěží a šťavnaté pěkná kyselina. Závěr vína je středné dlouhý se stopou květinového medu a lískových oříšků.

Možná vás překvapí, že ač je zbytkový cukr nad 4 g/l, pořád se jedná o suché víno. To je tím, že rozdíl zb. cukru a kyseliny není větší než 2 g/l. Při dodržení tohoto poměru může být jako suché označené i víno do 9 g/l zbytkového cukru. 

Bodů krásných 88,5/100.