Čím se propít zimou?

10.12.2021

Podzim a zima jsou roční období, kdy se zachumláme do teplých svetrů, uleháme s čajem na gauč k Lásce nebeské, a nebo hýříme na vánočních večírcích. A to tak nějak přirozeně nahrává k pití červených vín více, než těch bílých. Co když na bílé přeci jen nechcete čekat do jara? Mám pro vás pár tipů, jaká vína vybrat, aby vás zahřála stejně, jako ta červená.


Vína zrající v dubových sudech

Že červené víno a dubový sud tvoří dokonalou kombinaci víme. Ale některé bílé odrůdy jsou pro zrání v dubovém sudu stejně vhodné. Díky sudu se do bílých vín dostanou tóny vanilky, karamelu nebo máslových sušenek. A proto vás zahřejí, i když za oknem padá sníh. 

Burgundské bílé odrůdy (Chardonnay, RŠ, RB) se pro tento způsob školení vína osvědčily nejvíce. Ochutnejte karamelově plné Chardonnay Gravitačního vinařství Vilavin, nebo Rulandu bílou od Vinařství Aurora, která zrála v malém dubovém sudu 12 měsíců.


Fortifikovaná vína

Fortifikované (nebo likérové) víno je takový tekutý bonbonek. Do této skupiny patří Sherry, portské i Vermut. Výroba probíhá tak, že se do vína přidá již hotový destilát. Fortifikovaná vína mají vyšší obsah zbytkového cukru a navíc to díky vyššímu alkoholu není nápoj na celovečerní popíjení, ale na slavnostní příležitost, přípitek, nebo jako doplnění dezertu.¨

Pokud jste tedy příznivci takového vína, zkuste zabrousit do našich končin a ochutnejte Šaler z Vinařství Špalek, nebo Lokus od Honzy Stávka, který ho vyrábí jak v červené, tak bílé variantě.  


Bubliny vyrobené tradiční metodou kvašením v láhvi

Šampaňské je vyrobené metodou champenoise, tudíž druhotné kvašení vína probíhá přímo v lahvi, čímž se do vína rozpouští vznikající oxid uhličitý. A tím se víno stává šumivým. Takto lze označil ale pouze víno z dané oblasti- tudíž ze Champagne. Ostatní vína vyrobená stejnou metodou proto nazýváme sekty.

Zatímco Prosecco nebo Frizzante si užíváme hlavně v létě, protože jsou charakteristické ovocností a svěžestí, sekty a šampaňské evokují svou nazrálejší a krémovější chutí zvláštní a slavnostní příležitost. A těch je v zimě více než dost. Skvělé sekty ochutnáte od Vinařství Volařík a Vinařství Fučík má také skvělý sekt z odrůdy Chardonnay a Pinot noir.   


Vína s vyšším zbytkovým cukrem

Suché víno s nízkým zbytkovým cukrem a vyšší kyselinou působí svěže, minerálně a to někdy může evokovat i lehké perlení. Zatímco při vyšším zbytkovém cukru působí víno hutněji a plněji. To sice v teplém počasí působí unaveně, v zimě to může být naopak pozitivní vlastnost.


Do této kategorie můžeme zařadit i vína ledová a slámová, která mají zb. cukru opravdu hodně. Skvělý slámový Ryzlink vlašský jsem měla z Vinařství U Štipčáků. Bonbonkem je i slámová Pálava ze Sonberku.


Svařák

Mnohými milovaný, jinými zatracovaný. Šlágr všech vánočních trhů - svařák! Jeho historie sahá až do antického Říma! Kvalita těchto ,,vánočních´´ nápojů je však diskutabilní. Často se vyrábí z hotových směsí a původ hroznů nebo odrůdu je téměř nemožné dohledat. Pokud si chcete opravdu pochutnat, připravte si ho sami. Čím kvalitnější víno, tím bude lepší. A že dobrý svařák z dobrého červeného vína není hřích, potvrzuje i vinařova žena Anička z Vinařství Bystřický. ,, Stačí prohřát 0,75 l našeho Dornfelderu, přidat jednu mandarinku, lžíci medu, kousek celé skořice, hřebíček a to je vše.´´ 

A jestli vás přece jen klasický svařák omrzel, zkuste tentokrát bílou variantu ozvláštněnou o kousek zázvoru.


Nebo zkrátka zůstaňte u červené klasiky jako náš pan Sněhulák. Tipy na skvělá červená vína najdete v Degustačním deníčku.