Cuvée Blue Orange

23.11.2020

Vinařství MALÝ VINAŘ Velké Bílovice 
oblast MORAVA/ Velkopavlovická podoblast


  • suché/ pozdní sběr
  • ročník: 2011
  • alk.: 14,5 %
  • zb. cukr: 1 g/l
  • kys.: 5,8 g/l
  • cena: cca 200 Kč

Vinařství Malý vinař je rodinným vinařstvím Františka a Hany Mádlových, kteří jdou ve šlépějích svých rodičů. A ačkoliv jejich produkce vína již rozhodně není malá, název vinařství reprezentuje jejich cit v péči o révu vinou, o hrozny a pokorný přístup k jejich zpracování. 

Jak víme, Rulandské bílé i Rulandské šedé je pupenová mutace Rulandského modrého. Pinot noir je táta všech Pinotů. U Mádlů je všechny tři spojili do jednoho cuvée. Název tedy vychází z použitých odrůd. Blue jako modrý Pinot a Orange zastupuje Rulanda šedá. Muselo chtít velký cit, aby se poměr těchto tří odrůd vyvážil do harmonického vína.  

Před scelením tří vín v jedno, Rulandské šedé zrálo celých 9 měsíců v sudu barrique.

Zajímat vás jistě bude, stejně jako mě, barva. Čekala jsem možná tmavší, ale vlastně jsem vůbec nevěděla, co čekat. Je to krásná slámová barva se zlatými odlesky a oranžovým podtónem. Pak uchvátí skvělá viskozita. K vůni jsem dlouho hledala příměr. Ale je tam znát pomerančová kůra. Vůně je hodně plná, znát je v ní i chlebovitost, tu připisuju hlavně Rulandě šedé. Při delším zkoumáním mi připomíná krémový pomerančový likér. Chuť je hebká, příjemná, stejně plná jako vůně. Snoubí se v ní tóny kandovaného ovoce, kompotovaných mandarinek a vlastnosti které vínu dal sud. Krásná kulatá kyselinka a závěr je dlouhý a kouřový.  

S body holt nemůžu jinak- 90,5/100