Daruj víno

13.12.2020

Darovat víno může být ta nejjednodušší a zároveň nejtěžší volba. Totiž! Když víte, jaké vinařství, konkrétní odrůdu, nebo dokonce láhev má dotyčný rád, máte skoro vyhráno. Jenže obvykle nevíte, ani jestli dotyčný pije červené, nebo bílé. A to už potom taková sranda není.  


Kde vybírat?

V každém případě doporučuji vinotéky. Oproti supermarketu vám možná nabídka přijde omezenější, ale to je právě jejich výhoda. Každý dobrý prodavač by vám ze sortimentu vinotéky měl umět poradit, protože vína, která prodává, dobře zná a ví, jak chutnají. Trend poslední doby je samozřejmě i internet. Obvykle se vyplatí na internetu objednávat vína minimálně po kartonu (tzn. 6 láhví). Nejen kvůli dopravě, ale i případnému poštovnému. Pokud ale potřebuji pouze jednu láhev, na internetu si najdu nejbližší vinotéku a mažu tam. 


Svatební dar/Narozeniny/Vánoce

Začnu vínem, jako svatební dar, protože to mám ještě z naší svatby v živé paměti. Skvělý nápad je, zakoupit nějakou degustační sadu vín. Od jednoho vinaře pořídíte 6 láhví, každá jiná. I když nevíte, jaké víno dotyčný pár preferuje, mohl by si tam každý nají to svoje. Skvělé pak je třeba na každou lahev uvázat cedulku s popiskem, při jaké příležitosti si pár může víno otevřít ( např.: po první manželské hádce, na první osamělý večer bez manžela...atd.). Na výročí prvního roku manželství se pak hodí třeba sekt. 

Degustační ,,bedýnky´´ jsou vhodné i jako dárek k životnímu jubileu. Sada obvykle obsahuje průřez nabídkou vinařství od bílých suchých vín, přes polosuchá, či polosladká až k červenému. Takže si v ní každý najde to svoje.

To samé platí i při nákupu vína jako vánočního daru. Nemusíme vždy zakoupit celý karton. Lze vybrat například dvě lahve a doplnit je o paštiku, sýr, nebo jinou pochutinu vhodnou k vínu. Skvělé je třeba vinné želé. Mnohé vinotéky již takové předpřipravené balíčky nabízejí.  


Pro ženu

Pokud nevíte, jaké víno dotyčná preferuje, řídila bych se nějakým zlatým středem. Statisticky mi vychází (z mého pozorování), že ženy častěji preferují bílá vína. A z bílých vín ta aromatičtější. Odrůda Tramín červený, Pálava, nebo Muškát moravský. Se zbytkovým cukrem už je to ošemetné, protože někdo zkrátka pije radši bílá vína sladší, jiný suchá. Volila bych proto opět zlatou střední cestu a hledala bych víno s cca 10 g/l zbytkového cukru, tedy polosuché.


Pro muže

Pokud jsme se tedy drželi toho, že žena více ocení bílé víno, u láhve pro muže bych volila červené. Samozřejmě za předpokladu, že víme, zda muž vůbec pije víno. Pokud víte, že je to zarytý pivař, láhev sebelepšího vína jistě neocení. 

Střední cestou při výběru červeného je pro mne například odrůda Rulandské modré, nebo třeba André. U červeného bych volila v každém případě víno suché. Pokud víme, že obdarovaný se o víno zajímá, nebála bych se vybrat víno, které vyzrávalo v sudu, nebo nějakou další specifickou metodou školení (sur-lie). 


Samozřejmě ne každá žena preferuje bílá vína a ne každý muž červená. Je dobré se na to zeptat jejich okolí. Pokud ale kromě barvy nevíme zhola nic, držela bych se právě výše popsané střední cesty.

A co cena? u vína zrovna otázka ceny není vždy rozhodující. Vysoká cena ne vždy značí kvalitu. Ale pokud si s darem opravdu budete chvilku lámat hlavu a vyberete víno dle vašeho nejlepšího vědomí a svědomí, cena je až druhořadá. 

Ještě poslední rada na závěr. Nejjednodušším darem, pokud si nejste výběrem jistí, je poukaz. V dnešní době už ho má jak řada vinařství, tak i vinoték. A obdarovaný si pak může sám vybrat.