Dornfelder

27.10.2020

Co říká odborná literatura

Mladá a čím dál více populární odrůda se zkratkou Dr. Vyžaduje dobré polohy s dostatečným množstvím srážek. Jde o jednu z pozdnějších odrůd, kdy díky dobré odolnosti proti plísním, vyzrává do přívlastků pozdní sběr i výběr z hroznů. Hrozny jsou dobré i k přímé konzumaci. Díky plnější barvě se pak hodí do kupáží s méně barevnými odrůdami. 

Původ

Dornfelder byl vyšlechtěn v  Augustem Heroldem v německém Weisnbergu. Je to kříženec dvou kříženců, a to: Heroldrebe (Frankovka X Modrý Portugal) a Helfensteiner ( Trolínské X Jakubské). Na našem území se pěstuje na cca 130 ha a řadí se tak prozatím mezi ty méně známé odrůdy. Daří se mu především v oblasti Morava a v rodném Německu.  

Charakter vína

Barva je sytá, tmavá, granátově červená. 

Vůně je primárně ovocná, cítíme hlavě drobné bobulovité ovoce jako maliny, ostružiny a podobně.

Chuť Dornfelderu je plná a ovocná. K plnosti jí může dopomoci i technologie zrání (napří. zrání v sudu). Opět v chuti nalezneme tmavé drobné ovoce, u plnějších vín pak třeba ořechy.

Co k tomu?

Mladá svěží a lehčí vína z Dornfelderu se dobře snoubí s různými druhy těstovin a omáček. Plnější pak k pečeným masům.  

Co říkám já

Tak, jak jsem si oblíbila Rulandu modrou pro její nedostatek tříslovin, Dornfelder jsem si začala zamilovávat právě pro ty třísloviny. Nejsou nijak agresivní a v mladém Dornfelderu podpoří jeho ovocnou svěžest. Už barva napovídá, že bílou broskev z něj asi neucítíte. Často jsou to ostružiny, někdy borůvky, maliny. V chuti pak objevím převážně to, co ve vůni. Někdy je pak závěr doplněn třeba kakaem nebo hořkou čokoládou (obzvlášť zrálo-li víno v sudu). Postupně zjišťuji, že i v červeném občas ráda zaexperimentuju, ale k Dornfelderu se vždy ráda vracím. 

čerpáno z: KRAUS, Vilém. Nová encyklopedie českého a moravského vína. Praha: Praga Mystica, 2008. ISBN 978-80-86767-00-0.
obrázek: 
Dornfelder: výroba, charakteristika, historie, servírování. In: Cesta za vínem [online]. Vorbis.Company [cit. 2020-05-31]. Dostupné z: https://www.cestazavinem.cz/dornfelder-nemecka-odruda-ziskavajici-na-popularite-mezi-ceskymi-vinari/