Frankovka

19.10.2020

Vinařství PETR SKOUPIL Velké Bílovice
oblast MORAVA/ Velkopavlovická podoblast / viniční trať Přední hora - Holomúčary


  • suché/ Výběr z hroznů
  • ročník: 2016
  • alk.: 13,5%
  • 24 měsíců zrání v sudu
  • cena: cca 300 Kč

Jakmile začalo být venku sychravo, můj mozek, jazyk a nos se v podstatě ze dne na den přeorientoval na červené. A dlouho se v degustačním deníčku červené neobjevilo. A od Vinařství Skoupil tu už jedno je, ale nedá se svítit. Umí je skvěle.

Tahle Frankovka je z kolekce ,,rezerva´´, což jsou u Skoupila vína ze sudů, která předtím zrála 2-5 měsíců na bobulích. Tohle zrálo v dubovém sudu Doreau (značka francouzských dubových sudů) 24 měsíců. Otevřela jsem ho k odpolednímu pečení, takže první a poslední lok dělilo pár hodin. Dělala jsem si tedy postupně poznámky a tady jsou. 

18:00- Ihned po otevření cítím jogurtovost. Jako borůvkový jogurt, zakysaná smetana. Plná vůně. Barva je granátově červená s tmavými odlesky. 

 18:30- První ochutnání. Sááákra. Tohle víno si svou kyselinu drží perfektně. Úplně to štípne na jazyku. Šťavnaté. Cítím hlavně ovoce, červený rybíz, brusinky a borůvky. 

19:45- Přelévám do dekantéru a sleduju tu viskozitu. To víno se táhne jak med.

20:00- Vůně se mění! Otevírají se kořenité tóny. Skořice, černý pepř a náznak tabáku. Po stále ovocné chuti následuje smetanově hladká delší dochuť.

20:30- Kyselina se zakulatila, vyplňuje tělo vína decentní pikantností. Objevuje se kakao, hořká čokoláda. 

21:10- Přestávám nad ním přemýšlet a už jen vychutnávám delikátní, suché červené.

Podtrženo sečteno, pro vinařské lajky by se mohlo zdát moc suché, komplikované, složité. Je ale naopak logicky strukturované, dřevo vyzdvihlo jen to nejlepší, aniž by zazdilo charakter odrůdy a za skvělé červené dávám 89,5/100.