Hibernal

25.08.2020

Co říká odborná literatura

Mladá odrůda se zkratkou Hi se stává v posledních letech u tuzemských spotřebitelů čím dál oblíbenější. Přesto je hlavně v oblasti Morava zatím pěstován v menší míře, než například Muškát moravský. Odrůda je odolná vůči houbovým chorobám a také dobře odolává mrazu. Daří se jí i v půdách chudších na živiny, ale co se týče stanoviště, vyžaduje výborné polohy. Díky své odolnosti dobře vyzrává do přívlastků výběr z hroznů i výběr z bobulí.   

Původ

Tuto odrůdu vyšlechtil v Německu Helmut Becker. Zkřížil klon 239 Gm Ryzlinku rýnského s odrůdou Seibel 7053. Do Státní odrůdové knihy byla zapsána v roce 2004. Jedná se o tzv. PiWi odrůdu. To znamená, že vznikla mezidruhovým křížením. Tyto odrůdy jsou vyhledávány právě pro dobrou odolnost vůči houbovým a plísňovým chorobám. 

Charakter vína

Barva je typicky zelenožlutá. 

Vůně Hibernalu se pohybuje převážně v ovocných tónech. Můžeme cítit angrešt, rybíz, ananas nebo broskve

Chuť Je plná a ovlivňuje jí často vyšší obsah kyselin. Dodává jí šťavnatost a kořenitost. I v chuti je rozpoznatelné ovoce

Co k tomu?

Hibernal se velmi dobře hodí k mořským plodům a rybám. Také je vhodný v suchém provedení k různým druhům předkrmů. Ve sladším provedení doplní i sladké dezerty. 

Co říkám já

Hibernal. Název zní dost hybridně. Ale přesto mám tuhle odrůdu fakt ráda. Má pro mě intenzivní, takovou štiplavou, vůni. Hodně z něj cítím angrešt. A je zvláštní, že jsem k angreštu mockrát v životě nečichala. Ale v Hibernalu ho rozpoznám vcelku spolehlivě. Chuť má taky spíš svěží a to mě na něm baví. Vlastně jsem ještě neochutnala Hibernal, který by mě zklamal. Ono ho na výběr není úplně mnoho. Nejčastěji ho potkávám v suchém provedení, případně polosuchý. Jo! Vinařství Konečný z Čejkovic ho myslím měl polosladký a taky to byla pecka. Takže téhle odrůdě sluší v podstatě jakýkoliv zbytkový cukr. A to je moc dobře, protože pro to, aby se stal oblíbeným u širší veřejnosti ho asi zatím pořád trochu potřebuje. 

čerpáno z: KRAUS, Vilém. Nová encyklopedie českého a moravského vína. Praha: Praga Mystica, 2008. ISBN 978-80-86767-00-0.

obrázek: Hibernal 2019. In: Zahrada.cz [online]. 2016 [cit. 2020-08-20]. Dostupné z:https://www.zahrada.cz/forum/obrazek.php?id_zaznamu=600905&identifikator=2091722106776783&nazev=hibernal+2016&id_oblasti=100