Himmel Laurot

29.11.2021

Vinařství SKLEP PADESÁTOSM 
oblast Morava/ Mikulovská podoblast/ viniční trať Ve Starých


  • suché
  • ročník: 2017
  • alk.: 14 %
  • cena: cca 300 Kč
  • nesířené/ nefiltrované

Mikro vinařství dvou kamarádů, kteří se po studiích dali na dráhu vinohradnictví a k tomuto účelu si zvelebili starý sklep v obci Pavlov. Číslo popisné 58. 

Sklep 58

Na první pohled vás zaujmou nádherně a hravě zpracované etikety, stejný náboj mají i jejich webovky. Pak ale zjistíte, kolik stojí za krásným obalem upřímnosti, s jakou k vínu přistupují. Nemají vlastní vinice. Hrozny kupují, ale přesně vědí od koho a jak daní pěstitelé o vinohrady pečují. Vína tvoří naturálně, spontánně ve dřevě i v hliněných amforách. Na divoko a trochu punkově. Jejich příběh můžete slyšet i v jednom z dílů podcastu Čulíkoviny. 

Jejich vlajkovou lodí se stala PiWi odrůda Laurot. Kříženec Fratavy (Svatovavřinecké + Frankovka) a Merlanu (Merlot + Seibel). Mé vlastenecké srdce plesá, neboť je to další červený skvost, který byl vyšlechtěn na Moravě, konkrétně ve Velkých Bílovicích. Kombinuje v sobě ovocnost, říznost, ale i archivační potenciál a vrozené přátelství se dřevem. 

Tahle konkrétní láhev se ke mě dostala náhodou. Vlastně výhrou, i když cizí. Snažím se vždy každou láhev ohodnotit i na portálu mojelahve.cz. Ty oslavily nedávno 50 000 hodnocení a výherkyně si mě vybrala, jako součást své výhry. A tak mi skvělá Lenka z mojelahve.cz vybrala tuhle láhev na míru. Sedli jsme si jako prdel na hrnec.

Než se do něj pustíme, je třeba dodat, že tenhle Laurot spontánně kvasil 2 měsíce na slupkách a potom byl 12 měsíců míchán na hrubých kalech ve francouzském dubovém sudu od bednářství Cadus.

Barva rubínově inkoustová, hutná, sytá. Ve vůni přehlídka rozvařených borůvek (babička tomu říká ,,žahour´´), ostružin a trnek. Časem se přidávalo i kakao a koření. V chuti se nálož lesního ovoce opakuje a na patře zůstává šťavnatá kyselina a hlaďoučká tříslovina. Sud se projeví až v samotném závěru, kdy připomíná kakaový prach.   

PUNK is not DEAD in SKLEP 58 - 89,5/100.