KRÁSKA & ZVÍŘE

22.08.2021

Vinařství BARAQUE Velké Pavlovice 
oblast Morava/ Velkopavlovická podoblast/ viniční trať Čtvrtě


Mám ráda experimenty. Různé verze téhož vína, vliv různých materiálů, tvarů nádob, přístupu vinaře. Odrůda Souvignier Gris, kříženec odrůdy Cabernet Sauvignon a Bronneru (německý kříženec podobný Rulandě bílé), je ne úplně obvyklá odrůda u nás a nedivila bych se, kdybyste o ní slyšeli poprvé. Ale ve vinařství Baraque, už má své pevné místo. Proto si s ní hrají a experimentují. A tak vznikla i Kráska & Zvíře. Dvě vína, která pochází ze stejných hroznů a až po prokvašení a batonáži (míchání kalů) se každý vydal svou cestou. Část zrála v bez kalů v akátovém sudu a ta druhá i s kaly v malých sudech dubových. Vyšel z toho jeden divočák a jedna elegantní dáma.

KRÁSKA

Souvignier Gris Elegant

  • suché/ Pozdní sběr
  • ročník: 2018
  • alk.: 13 %
  • zb. cukr: 3,1 g/l
  • kyseliny: 5,8 g/l
  • cena: cca 170 Kč


Kráska má barvu bledého žlutého zlata, absolutně čirou. Vůně se přelévala z okvětních plátků zalitých v květinovém nektaru do lehké vůně broskvového kompotu. Holčičí a líbivá. Chuť zlehka ovocná, kyselina dodává šťávu, ale nepřevyšuje jemnou chuť. S plným závěrem ve kterém se teprve úplně na konci projeví velký akátový sud, ve kterém víno zrálo. 

TEXT Z LÁHVE

Souvignier Gris 2018 je jako z příběhu o panně a netvorovi. Má zlaté vlasy a meruňkově růžové tváře. Je trochu plachá, ale pracovitá a dobrosrdečná. Když se pak za ní zavřou těžké dubové dveře sídla pohádkového zvířete, zdá se, jako by její život skončil. Ona však v jeho péči rozkvete. Díky dlouhým večerním rozhovorům s netvorem ukrytým ve stínu získá na ušlechtilosti a osvojí si i jakousi přirozenou ladnost. Pak jej překvapí při procházce broskvovým sadem a při pohledu do jeho smutných zelených očí pochopí, že skutečná krása se skrývá pod povrchem. 

ZVÍŘE

Souvignier Gris PUNK

  • suché
  • ročník: 2018
  • alk.: 13,5 %
  • cena: cca 240 Kč


Lehce matná sytě zlatá barva. Vůně na začátku se stopou kvasnic, divoká. Později je vůně ovocnější a karamelizuje. Chuť po meruňkách s náznakem sladkého dřeva, dub je cítit lehce v závěru, ale jen krásně doplňuje hrubší charakter vína. Přitom kyselina působí něžněji než u Krásky. Zato se víno i díky lahvování s kaly rozvíjí v čase a rozhodně neuvadá. Naopak. Baví mě ho popíjet celý večer a každý lok je trochu jiný.


TEXT Z LÁHVE 

Souvignier Gris 2018 je jako z příběhu o panně a netvorovi. Žije obklopen pouze knihami a čas tráví posloucháním bzukotu včel v meruňkovo-broskvovém sadě. Lidé se jej totiž kvůli jeho vzhledu bojí. Pak ale do jeho samoty vnikne dívka, která do zatuchlých komnat vnese čerstvý vzduch a on pro ni připravuje ty nejvybranější pokrmy. Při dlouhých večerních rozhovorech můžete jeho charakter a noblesu objevit stejně jako ona kráska. A pak si jej zamilujete.


Kdo mě zná, toho jistě nepřekvapí, že mě trošku více bavil PUNK. Bavilo mě ho objevovat a zkoumat a čekat, jak moc to ,,rozbalí´´. Ale není to víno na každý den a každou příležitost. To je na druhou stranu doména elegantního Souvignieru. Ten bych dokázala pít od rána do večera, bez hlubšího přemýšlení, ale stále by mě bavil. 

Co udělá se stejným vínem jiné dřevo, velikost sudu a kvasniční kaly, že? Přesto obě vína spojovala stejná aromatická linka. Linka broskví, meruněk a medovosti. Jen se každá vydala jiným směrem. Jedna hrubší a zábavná, druhá umírněná a vznešená. 

Pokud nejste příznivci naturálního vinného světa, vyberte si Krásku a neuděláte chybu. Potěší vás. Ale pokud rádi zkoušíte něco nového a nevadí vám nad vínem přemýšlet a hledat v něm různé vrstvy, sáhněte po PUNKU. Bude vás to bavit!