Liška a ořech

03.08.2023

Vinařství KADRNKA Březí

oblast MORAVA/ Mikulovská podoblast/ viniční trať Ořechová hora a Liščí vrch


  • suché / pozdní sběr
  • ročník: 2021
  • alk.: 13 %
  • zb. cukr: 1,1 g/l
  • kys.: 6,9 g/l
  • cena: cca 300 Kč

Long story short: top blend Vlašáku ze dvou tratí - Ořechová hora a Liščí vrch. 

Na stručné popisky si jděte na Instagram! Já to takhle neumím. Takže znovu a lépe!

Jindra Kadrnka sídlí v Březí. A hospodaří na dvou tratích, které jsou pro odrůdu Ryzlink vlašský jedny z nejvíc top u nás. A z těchto dvou tratí pěkně 50 na 50 vybral ty nejlepší hrozny. Bonus navíc: 40% hroznů bylo napadeno botrytidou. Víno nechal 12 měsíců ležet na jemných kalech v sudech z dubu a akátu. Pěkně 50 na 50. Pak to šlo do lahve s krásnou a nápaditou etiketou odlišenou od ostatních a zařadilo se do kategorie K4.


K2, K3, K4

Slušelo by se vysvětlit, co to vlastně K4 znamená. K jako Kadrnka! A teď k číslům. Na každé láhvi najdete toto označení, abyste než víno otevřete alespoň rámcově věděli, co od něj čekat. V kategorii K2 jsou zařazena vína lehce pitelná, svěží, ovocná na primární aromatice, z mladších vinic a nejčastěji z nerezových tanků. Kategorie K3 už je složitější, jsou zde vína vyzrálejší, z vinic starých zhruba 25 let. Tato vína už mohla zrát i v dřevěných sudech, nebo byla míchána na kvasnicích. No a poslední kategorie, a tedy nejvyšší K4, už jsou vína vyzrálá, náročná, komplexní. Na přemýšlení. 

A proč není žádná K1? No protože Jindra zkrátka dělá taková vína, že by tam stejně neměl co zatřídit.


Tak! Teď si pusťte song.

Hrajete? Tak jdeme na lišku s ořechem, pochopíte později. Barva krásně zlatavá, intenzivní viskozita. Ve vůni první den cítím citrusy a výraznou mineralitu. Citron a sůl, citron a sůl....co mi to jenom...aha! Tequila! A už teď mě to víno neskutečně baví. Slanost je patrná už na nose a v chuti se jen potvrzuje. V chuti je ještě kandovaná citronová kůra a kyselina, pevná jako řemen. A v závěru zase minerální slankavost - Tequila!  

Druhý den se dostala medovost i do vůně a citrusy trochu ustoupily do pozadí. Ale tím si to nemusíme kazit, ne? Tequila!


Víno má obří potenciál, ta kyselina ho drží veeelmi na živu. Mně ale chutná už teď, ještě takové divoké a zaslouží si klidně 87,5/100 a ještě poroste. TEQUILA!!