MAHARAL

08.02.2022

Vinařství TANZBERG Mikulov 

oblast Morava/ Mikulovská podoblast/ viniční trať Pod Pálavou a Turold  


  • suché/ pozdní sběr
  • ročník: 2016
  • alk.: 13%
  • zb. cukr: 0,1 g/l
  • kys.: 5 g/l
  • cena: cca 260 Kč

Rodinné vinařství z Mikulova, konkrétně z Bavor, jejichž vinohrady se rozkládají na úpatí Pavlovských kopců. To už samo o sobe zní dobře, ne? Tanzberg znám. Znám už dlouho. Vždycky na mě někde vykouknul, a já si říkala, že to musím někdy ochutnat. A to NĚKDY je právě TEĎ! 

Začala jsem Maharalem. Neboť když se řekne Tanzberg, Maharal se většině vybaví jako jedno z prvních vín. I jeho příběh je zajímavý. Vinařství má totiž v repertoáru ještě bílé cuvée Pereleh a rosé Ráchel. Tyto tři láhve tvoří edici, která odkazuje k židovské mytologii a historii Mikulova. Pereleh představuje matku, Ráchel dceru (dítě) a Maharal je pak zbytek rodiny- tudíž otec. (Díky Sébo, když jsem se tyhle informace snažila najít přes Google, všechno bylo jen hebrejsky.)     

Maharal je také cuvée. Merlotu a Cabernetu Sauvignon. Tanzberg vyrábí Maharalu hned dvě řady. Black label, kde je poměr odrůd 50/50 a Red label, kterou jsem chutnala já. Tam je poměr 40% Merlotu a 60% Cabernetu, což slibuje trošičku víc ovocnější zážitek. Obě řady zrály v sudu a jsou to nefiltry! 

Už barva je krásná! Zrale rubínová a sytá. Vůně i chuť si žádala dekantér a dost času. Po dvou hodinách je ve vůni višňový likér, mletá káva, v pozadí nové kožené boty. Chuť je kořenitá, v závěru po hořké čokoládě a neskutečně dlouhá. Zbytek láhve si nechávám do druhého dne. 

Druhý den se ještě více rozvonělo koření: skořice, kakao a vanilka v úplném závěru. 

 Moc pěkný bordeaux blend za 87,5/100