Martinovo víno

10.11.2020

Je jen málo jmen, která se můžou pyšnit tím, že je podle nich pojmenované víno. Vinobraní pomalu končí, podzim už se pomalu pere se zimou a 11.11. má svátek Martin. A to za prvé znamená společensky akceptovaný ,,cheat day´´ v podobě svatomartinské pečené husy se šesti a zelím. A za druhé! Svatomartinské víno. 

Svatý Martin je patronem všech vojáků, koní, jezdců, vinařů a hus. I husy mají svého patrona. A právě proto se stala husa symbolem svatomartinské tabule. 

Svatomartinská vína jsou prvními víny nového ročníku, letos tedy ročníku 2020. Vína z hroznů, která byla sklizena jen pár měsíců předtím, než se v láhvi s jednotným logem dostala na váš stůl. To jednotné logo je ochrannou známkou Vinařského fondu, který současně určuje podmínky pro její udělení. Jednou z podmínek jsou v první řadě odrůdy, ze kterých lze Svatomartinské víno vyrábět. 

Bílá Svatomartinská vína lze vyrábět z odrůd

  • Veltlínské červené rané
  • Müller Thurgau
  • Muškát moravský

Růžová vína lze vyrobit z

  • Modrý Portugal
  • Zweigeltrebe
  • Svatovavřinecké

Povolené odrůdy pro výrobu červených Svatomartinských vín jsou

  • Modrý Portugal
  • Svatovavřinecké

Po splnění první podmínky, toť správné odrůdy, přichází na řadu další. Zasedne nezávislá komise, která víno ohodnotí, a pokud dosáhne minimálně 80 bodů ze 100, splní tím další podmínku. Vhledem k tomu, že toto víno se dostává na trh velmi brzo, nestihlo by se řádně zatřídit podle cukernatosti moštu ( pozdní sběr, výběr z hroznů, atd.). Proto se tedy Svatomartinské víno značí jako zemské víno a zatřídění nepodléhá. 

Co se týče zbytkového cukru, Svatomartinské víno je suché víno, což musí být uvedeno i na etiketě. Další podmínkou je maximální povolený obsah alkoholu, kdy u bílých a růžových vín je to maximálně 12,5 % obj. a u červených maximálně 13 % obj. To byl výčet těch nejzásadnější podmínek. Na stránkách Vinařského fondu najdete kompletní seznam. 

Tradičně by se mělo první víno nového ročníku otevřít na sv. Martina dne 11.11. v 11 hodin dopoledne. Takže kdo má problém s alkoholem před obědem, nechť počká do Martina. Také se v tomto období pečou svatomartinské husy a s tímto tučným jídlem se svěží lehké suché víno nového ročníku skvěle snoubí.  

Mladé víno

Co když víno některou z podmínek nesplňuje? Nevadí! Víno se samozřejmě prodávat může a na kvalitě mu to nijak neubírá. Je označené jako Mladé víno, nebo zkrátka jenom jako víno ročníku 2020 s dodržením ostatních zákonem daných podmínek pro označení vína.


Ať už si otevřete mladé víno, nebo to Svatomartinské, ať Vám chutná!

obrázek: Svatomartinská vína v prodeji už 8. 11. In: Moje Kredenc [online]. 05.11.2019 [cit. 2020-11-10]. Dostupné z: https://www.mojekredenc.cz/svatomartinska-vina-v-prodeji-uz-8-11/