Merlot

18.01.2021

Rodinné vinařství SPRINGER Bořetice
oblast MORAVA/ Velkopavlovická podoblast/ viniční trať Čtvrtě


  • suché/ výběr z hroznů
  • ročník: 2019
  • alk.: 13,5%
  • zb. cukr: 0,2 g/l
  • kys.: 5,2 g/l
  • 12 měsíců zrání v sudu
  • cena: cca 360 Kč

Vinařství Springer, to je v oblasti moravských červených vín docela pojem. A když jsem letos viděla, jak jejich vína bodovala v mezinárodní soutěži vín Decanter, v našem českém Salonu vín, nebo u komise časopisu Wine and Degustation, udělala jsem si radost, a objednala taky. 

Úspěch jejich vín tkví v tom, že spojují ekologické vinařství, nízký výnos na keř, šetrné zpracování hlavně ve francouzských dubových barrique sudech bez použití šlechtěných kvasinek s úctou k vinařskému řemeslu, které se v této rodině dědí již od roku 1807!

I tenhle Merlot zrál ve francouzském dubovém sudu 12 měsíců. A úplně ukázkově se na téhle lahvi ukázala potřeba dekantace. Těsně po otevření se zkrátka nedal pít. Vůně byla znát po ovoci, ale na jazyku drhnul. Jedné, co bylo cítit byly taniny až do hořkosti. Ale to právě velká vína ze sudů umí. Plně se otevřel až po 3 a více hodinách v dekantéru. A pak to byla přehlídka. Rubínová barva s fialovo černým okrajem. Ve vůni černé třešně, přezrálé švestky, lesní ovoce podtržené kávou, kakaem. V chuti marmeláda z tmavého ovoce a koření. Velmi plná chuť, sametová, hladká, zkrátka přesný opak prvního loku ihned po otevření. Je to mladý ročník, ale je skvělý už teď. Každopádně má obrovský potenciál a za pár let o něm budeme zase číst ve výsledkové listině Decanteru, v tenhle Merlot věřím. 

Merlot byl ještě relativně nedávno má méně oblíbená odrůda, tenhle dostal 91/100. Člověk míní, SPRINGER mění.     

PS: Skvěle chutnal s francouzským sýrem Le Crémeux. Ale chutnal by skvěle i bez něj.