Milia kvevri

01.11.2021

Vinařství DOČKAL Dolní Kounice 
oblast Morava/ Znojemská podoblast/ viniční trať Na nivách


  • suché 
  • ročník: 2019
  • alk.: 12,8 %
  • zb. cukr: 0,2 g/l
  • kys.: 5,5 g/l
  • cena: cca 220 Kč

V balíčku od tohohle naturálního vinařství mě čekalo nejedno překvapení. Ale u jedné láhve jsem vůbec netušila, která bije. Milia. Co to sakra......? Nejdříve jsem si myslela, že se jedná o název cuvée, a že Milia je jméno manželky vinaře, nebo prvorozené dcery. Víte, jak to bývá. A ono ne. Pro mě dosud neznámá odrůda! A ještě v kvevri provedení. Ale začneme popořadě.

Vinařství Dočkal sídlí v Dolních Kounicích a svá vína vyrábí ve sklepě nazvaném Sklep u Barborky. Název není náhodný, sklep se opravdu nachází pod kostelem Sv. Barbory ve výše zmíněné obci. Vinařství je zaměřeno naturálně. Bez chemických postřiků, šetrně k přírodě i k révě samotné. Tak se nám to líbí. Navíc vinaře Ondřeje Dočkala uchvátila výroba vína prastarou metodou zrání v kvevri, takže si z Gruzie v roce 2018 nechal přivézt kvevri přímo od gruzínského hrnčíře. Tak se nám to líbí ještě víc. Víno z kvevri pro mě není pití na každý den, mám s ním spojenou nějakou zvláštní příležitost. A dnes je pondělí. A to je tuším pro otevření vína dostatečně speciální okamžik!

Odrůda Milia je vlastně taková Pálava naruby. Zatímco Pálava vznikla zkřížením Tramínu s Müllerem, Milia je křížencem Müllera s Tramínem. A byla vyšlechtěna v roce 1973 na Slovensku. 

Tahle Milia macerovala na slupkách v kvevri nádobě 9 měsíců a prokvasila do sucha. Barva je bledě zlatavá s nádhernou viskozitou. Vůně je omamná! Neuvěřitelná! Velmi mi připomíná Tramín. Zralé ovoce, liči, medová plástev, možná propolis. Brutálně aromatická. Chuť je opět intenzivně ovocná, nasládlé liči, ke konci kompotované broskve. Přesto není v chuti ani stopa po zb. cukru. Přes výrazné aroma a plné tělo má víno pěknou kyselinu, která nijak nevystupuje, ale udržuje po polknutí svěží pocit a chuť do dalšího objevování. 

Jestli jste víno z kvevri ještě neochutnali, doporučila bych vám tuhle láhev bez váhání. Je to takové kvevri pro začátečníky. Ovocné tóny totiž dostatečně zaměstnají chuťové pohárky tak, že typické aroma včelího vosku a propolisu nepůsobí tak výrazně. 

Kdyby byla kyselina jen o trošičku štiplavější a aroma o maličko méně výrazné, bylo by moje hodnocení ještě vyšší, ale to je jen o osobních preferencích. Je to výborné víno a svých 86/100 si zaslouží!