Müller Thurgau

04.07.2020

Co říká odborná literatura

Müller Thurgau je relativně mladá moštová odrůda, která se značí zkratkou MT. Je to jedna z nejrozšířenějších odrůd u nás, která pokrývá bezmála 1 550 ha plochy vinic. U nás se pěstuje téměř ve všech vinařských podoblastech. Hojně se také pěstuje v sousedním Německu a Rakousku. Nejlepší je MT jako mladé víno, kdy vyniká svěžestí, šťavnatostí a nižším obsahem alkoholu.  

Původ

Odrůda Müller Thurgau byla vyšlechtěna v roce 1882 v Německu panem Hermanem Mülllerem, od kterého získala část svého názvu. Pan Müller pocházel ze Švýcarského kantonu Thurgau, který dal odrůdě zbytek pojmenování. Vznikla křížením odrůd Madlenka královská a Ryzlink rýnský. Od svého vzniku se odrůda rozšířila i do zbytku střední Evropy, protože dává v kontinentálním mírném pásu výborná vína, především na živnějších půdách. 

Charakter vína

Barva MT bývá světlá. Vyznačuje se také zelenožlutým odleskem.

Vůně je hlavně u mladého vína svěží a šťavnatá, převládají tóny citrusů, lehké aroma muškátu, nebo ovocné tóny angreštu nebo broskví. 

Chuť je šťavnatá, ale s nižším obsahem kyselin, takže je víno vhodně k delšímu popíjení. V chuti jsou opět cítit citrusy, a travnaté tóny. 

Co k tomu?

Zjednodušeně řečeno, MT se hodí téměř ke všemu. Je vhodný k běžnému pití, proto se hodí i k běžným pokrmům. Předkrmům, zeleninovým polévkách, bílému masu, nebo čerstvým sýrům.

Co říkám já

Z počátku Milerka nepatřila k mým oblíbeným. Její vína mi připadala mdlá a nevýrazná. Ale nejspíš jsem prostě na tuto odrůdu neměla štěstí při výběru. Postupem času jsem ochutnávala čím dál svěžejší a aromatičtější vína a našla jsem si k ní cestu. Je to lehce aromatická odrůda, vůní trochu připomíná Muškát moravský, jen v chuti je víc ovocná a já v ní nejčastěji najdu citrusy: pomelo, grep. Je to opravdu taková ta odrůda, kterou budete pít například celou zahradní párty a její chuť vám bude ladit prakticky ke všem chodům. Bude chutnat hlavně těm, kteří mají rádi sušší, lehčí vína. A také mě Müller Thurgau naučil jednu věc do života. Konečně jsem se na klávesnici naučila psát Ü! 


čerpáno z: KRAUS, Vilém. Nová encyklopedie českého a moravského vína. Praha: Praga Mystica, 2008. ISBN 978-80-86767-00-0.

obrázekBIELE ODRODY: MÜLLER THURGAU. In: Vino Tajna [online]. Tajna, 2015, 2016 [cit. 2020-04-29]. Dostupné z: https://www.vinotajna.sk/biele-odrody-muller-thurgau/