Návštěvníci vinoték

21.07.2020

Práce s lidmi je RADOST! To mi dá za pravdu jistě každý, kdo ve svém zaměstnání s lidmi komunikuje. Za rok práce ve vinotéce jsem zjistila, že se její návštěvníci dají rozdělit do několika kategorií. Možná se v následujících řádcích najdete, přejděte to s humorem. Protože i když dokáže být zákazník někdy náročný, bez něj by to nemělo smysl.

  • Milionář

Obvykle muž středního věku, velmi dobře oblečen, přichází během odpoledne sám, nebo v doprovodu jiného dobře oblečeného pána. Po pozdravu následuje věta: ,,Dejte mi to nejlepší (myšleno nejdražší), co tady máte!´´ Dlouze hledí na vinětu lahve předstíraje, že umí francouzsky, německy, portugalsky... K vínu si vždy dá ještě něco, talíř sýrů, španělské olivy, pražené mandle. Při placení nechá obrovské, nebo naopak téměř žádné spropitné. Nic mezi. Po návštěvě vinotéky často odjíždí autem luxusní značky a má namířeno na golf, dostihy, nebo do jiné vinotéky, obšťastnit svou přítomností další obsluhu. 

  • Učitelky

Chodí v počtu minimálně pěti. Téměř vždy to jsou ženy. Věkové rozmezí od 25-ti do 45-ti let. Mají svou oblíbenou sudovku-bílou, kterou občas zpestří doporučenou lahví sladšího bílého vína. Chodí pravidelně. Před blížícím se koncem školního roku se frekvence návštěv zvyšuje. Sedí do zavíračky, hlučně si sdělují zážitky ze sborovny. Při odchodu děkují, že se o ně obsluha krásně starala a rezervují stůl na další měsíc. 

  • Znalci

Ví toho o vínu víc než obsluha. A dobře to ví. Obsluha to také ví a na návštěvu znalce se nijak netěší. Znalec zkouší obsluhu ze znalostí a nechá si představit nespočet vinařství a jednotlivých lahví. Po přednášce na téma: ,,Ročník 1993 byl výjimečný, škoda, že tu z něho nic nemáte´´ odchází velmi často s prázdnou, protože se přišel jen podívat. 

  • Paní od vedle

Bydlí poblíž vinotéky. Je jí kolem 70-ti a vínu nijak extra neholduje. Občas zajde na kus řeči a dvě deci nějakého sudového vína. Sdělí vám, kdo se kolem třetí ráno motal u vstupu, kdo vám rozbil ten venkovní slunečník a postěžuje si, že v pátek tam byl příliš velký hluk, ale za to vy nemůžete, to ti v zastupitelstvu!   

  • Pivaři

Vstoupí obvykle dva manželské páry, usadí se a jeden z pánů se zeptá: ,,Máte pivo?´´ A vy víte, že je zle. Protože jste vinotéka, když už pivo máte, rozhodně ne točené a v každém případě dražší, než zákazník očekával. Občas zkusí s ostatními hosty začít s vínem, ale při další návštěvě obsluhy se znovu zeptá na to pivo. Vypije kompletní zásoby piva v celé vinotéce včetně nealka a při odchodu vám nezapomene sdělit, že to tam máte teda pěkný, ale on má stejně radši pivo.

  • Zamilovaní

Mladší pár, oba pěkně oblečení. První rande to nebude, ale moc dlouho se neznají. Sednou si do nejzazšího koutu podniku. Nechají si poradit a dají si víno, které jim doporučíte. Láhev potom cucají do zavíračky, někdy i přes. Po pár návštěvách, kdy je vyrušíte v láskyplném dívání z očí do očí to vzdáte a necháte je v rohu v klidu o samotě vrkat. Po odchodu nadšeně děkují a jestli spolu vydrží další týden, určitě přijdou zas. 

  • Zbloudilci 

Osobně moje nejoblíbenější skupina návštěvníků. Deset let kolem vás chodí do práce, ale vůbec netušili, že se na jejich trase nachází vinotéka. Jednou k vám přeci jen zabloudí. Uchváceni prostorem, výběrem vína a pochutin. Nadšeně prochází celý podnik. Vyprávíte jim o víně, i o tom, jak dlouho už tady na tom místě podnik stojí. Nekoupí si nic, nebo si nechají natočit sudovku s sebou a slibují, jak určitě zajdou, až nebudou tolik spěchat. A to je naposledy, co jste je viděli.

  • After-party

Skupinka již v podnapilém stavu, kterým kolem půlnoci zavřeli domovský podnik a vy máte tu smůlu, že máte ještě hodinu otevřeno. Zkoumají, jaký máte nejlevnější tvrdý alkohol a slibují, že si dají posledního panáka a pak půjdou. Nikdy není poslední a odchází až ve chvíli, kdy pod nimi začnete ve tři ráno zametat. 


No a zbytek tvoří běžní zákazníci, kteří vám jako obsluze v hlavě neutkví a jejich návštěva vás nijak nestresuje, ani nenadchne. Ale každého návštěvníka je potřeba hýčkat. Protože i on přispívá k tomu, že podnik funguje a že máte kde pracovat. Teď mám jiné zaměstnání, kde také pracuji s lidmi. Ale řeknu vám, po té atmosféře vinotéky se mi občas zasteskne.