Pálava orange

12.03.2022

Vinařství VÁLKA Nosislav 
oblast Morava/ Velkopavlovická podoblast/ viniční trať Přední hory


  • suché
  • ročník: 2020
  • alk.: 12,5 %
  • zb. cukr: 0,0 g/l
  • kys.: 4,8 g/l
  • cena: cca 299 Kč

Rodinné vinařství Válka jsem objevila na akci Praha pije víno. Přiznám se, akce se již chýlila ke konci, mé kognitivní funkce již znatelně otupělé, ale tyhle nádherné etikety nás ke stánku prostě přitáhly. Jsou jako umělecká díla, a to nejsem úplně krajinkář. A když mi ve stánku mladý vinař Vojta Válka představil jejich oranžovou Pálavu, bylo vymalováno. A ročník 2020 šel se mnou domů. Od té doby Válkovi pořádali on-line degustace a Vojta začal točit vinný seriál Terapie vínem.

Oproti oranžovému ročníku 2018 byla v létě 2021 dvacítka ještě hooodně ostrá. Drsoň s tříslem a kyselinou, co chtěl čas. Ležela dva měsíce na slupkách a pak 12 měsíců ve velkém dubovém sudu ( 1000l). Schovala jsem si ji tedy hodně hluboko do vinotéky, aby mě to nelákalo a snažila se vydržet. Vydržela jsem do 26.02 2022 a vida, stačilo to. 

Už po otevření se z lahve linula vůně jasmínového čaje. Barva je světlejší sytě zlatá. Vůně jemné broskvové nebo meruňkové marmelády, máslového krému. Na patře se hned po nalití do sklenky objevuje mineralita. Poté měkká čerstvá chlebová střídka. Třísloviny kulaté, krémové. Je to mňamka. A je to trochu jiný projev, než byste u od oranžové Pálavy čekali. Ta krémovost a chlebovost je netypická, ale moc jí sluší.

I za to čekání dávám 88,5/100. Možná by si vysloužila ještě půlbod navíc, ale měla voskovou kapsli. Nu, škoda.