Pálava

29.04.2020

Co říká odborná literatura

Mladá aromatická odrůda se zkratkou Pa, která je středně náročná na stanoviště a její odolnost vůči mrazu a chorobám také není valná. Pokrývá pouhá 2% všech vinic u nás. I přesto je Pálava v mysli mnohých z nás velmi známá a zažitá, a to hlavně díky tzv. sudovým vínům. Jako sladká, voňavá a všude k dostání. V kontextu výše napsaného proto již nikoho nepřekvapí, že se jedná o jednu z nejčastěji pančovaných odrůd u nás.   

Původ

Další z odrůd, které se u nás narodily. Pálava vznikla na Moravě kolem roku 1977 díky Ing. Veverkovi. Ten započal její šlechtění ve vinařské Šlechtitelské stanici ve Velkých Pavlovicích, a poté přesídlil do Perné. Pálava je křížencem odrůd Müller Thurgau a Tramínu červeného. Svůj název dostala po pohoří Pavlovské vrchy ( známé jako Pálava), kde se jí dobře daří. Její název nese i jeden ze spolků vyrábějících Víno originální certifikace ( což je způsob značení vín, kdy se primárně zohledňují charakteristické znaky dané lokality, ze které víno pochází)- VOC Pálava.

Charakter vína

Barvu má Pálava sytě žlutou se zlatými odlesky. Barva je obvykle intenzivní, což tato odrůda zdědila po jednom ze svých rodičů- Tramínu červeném.

Vůně stejně jako barva nese znaky Tramínu. Cítíme medovost a kořenitost, oproti Tramínu můžeme zaznamenat i vanilkové tóny, nebo kompotované ovoce.  

Chuť je jemnějšího charakteru a závisí na zbytkovém cukru, který občas některé chutě potlačí. Opět ale ucítíme kořenité tóny, vanilku, zralé ovoce. 

Co k tomu?

Aromatické odrůdy obecně snesou výraznější i kořenitá jídla. Pálava se také výborně hodí k vyzrálejším ovčím a kozím sýrům. 

Co říkám já

Také jsem si myslela, že Pálava se prostě ,,vyrábí´´ sladká. A teď si naopak myslím, že nechat Pálavu jako polosladké, nedejbože sladké víno, by byla velká škoda. Přes sladkou chuť člověk nemůže dostatečně dobře vnímat ostatní vůně a chutě. Já si nemůžu pomoct, ale v téhle odrůdě úplně nejčastěji cítím meruňky. Někdy i meruňkový kompot. Ochutnala jsem pár opravdu výborných suchých Pálav (třeba vinařství Sonberk je umí moc dobře) a tam je ovocná vůně výraznější, než ta medová. Ačkoliv jí najdeme na lístku v téměř každé vinotéce jako ,,sudovku´´ , je to odrůda exkluzivní. Zaslouží si naši pozornost. Tak až příště vyrazíte na víno, zkuste zainvestovat a dát si pro změnu Pálavy celou lahev. Jedině tak máte zaručeno, že se bude opravdu jednat o Pálavu. Tu naší- z Moravy.

čerpáno z: KRAUS, Vilém. Nová encyklopedie českého a moravského vína. Praha: Praga Mystica, 2008. ISBN 978-80-86767-00-0.

obrázek: Pálava: charakteristika, historie, servírování, výroba. Cesta za vínem [online]. Vorbis.Company, 2020 [cit. 2020-04-12]. Dostupné z: https://www.cestazavinem.cz/palava-moravska-odruda-vinne-revy-s-vice-nez-60-letou-tradici-pestovani/