Pálava

02.10.2020

vinařství FILIP MLÝNEK
oblast MORAVA/ Mikulovská podoblast/ viniční trať U Boží Muky


  • suché/ Pozdní sběr
  • ročník: 2019
  • alk.: 13%
  • zb. cukr: 0,7 g/l
  • kys.: 6,1 g/l
  • cena: cca 270 Kč

První Pálava v blogovém deníčku. A BUM! Zrovna takový mythbuster (bořič mýtů). Suchá Pálava. Pro mnohé stále ještě rarita, ale Pálav v sušším provedení stále přibývá a dle mého to tuhle odrůdu velmi velmi pozvedá. Cukr totiž schová nejen kdejakou nedokonalost, ale také mnohá aromata a to je u Pálavy škoda.

Pálavu od Filipa Mlýnka jsme objevili na Pardubickém festivalu vína, kde vyhrála zlatou medaili. Dokonce to bylo nejlépe hodnocené tuzemské víno na festivalu. Ochutnali jsme, neodolali jsme, a byla naše. Víno kvasilo a zrálo v nerezovém tanku a láhev je opatřena šroubovacím uzávěrem. A má geniální etiketu. Ostatně jako všechny ,,Mlýnkovské´´ láhve. Tak, a jdeme na to.     

Barva zlatavá se zlatými odlesky. Tekuté zlato ve sklence. Víno má absolutně skvělou viskozitu. Ta naznačovala plnost vína ještě před ochutnáním. Když prokroužíte vínem ve sklence, tak ten rantlík na stěnách sklenky zůstane stát. Než začaly pomalu stékat slzy trvalo pěkných pár vteřin. No, vyjadřovací schopnost dnes moc nemám, ale snad mi rozumíte. Vůně byla intenzivně ovocná, připomínající meruňky, hutností meruňkovou slupku. Už vůně byla plná a slibovala plnost i v chuti. Chuť svěží, po tropickém ovoci v dochuti zlehka cítím růže. Delší velmi minerální závěr zakončený slanou tečkou.  

Na mém žebříčku získala 90,5/100