Pálava kvevri

26.02.2021

Vinařství AURORA Šakvice 
oblast Morava/ Velkopavlovická podoblast


  • suché
  • ročník: 2018
  • alk.: 12,9%
  • zb. cukr: 0,2 g/l
  • kys.: 5,0 g/l
  • zrání na slupkách v kvevri nádobě
  • cena: cca 380 Kč

Zatím se mi stalo opravdu jen velmi zřídka, že se do vína zamiluju, jakmile přičichnu ke korku. Tahle Pálava. Absolutně s čistým svědomím tady na místě s rukou na vinařské Bibli prohlašuju: TOHLE JE ZATÍM NEJLEPŠÍ PÁLAVA, KTEROU JSEM DOPOSUD PILA! Fakt.

Kluci z Aurory mají kvevri (původem gruzínské hliněné nádoby, ve kterých zraje víno na slupkách bez přidání ničeho dalšího) zakopané na zahradě v Šakvicích a experimentují i s jinými materiály- třeba kameninou, ale o té někdy příště. 

Začnu úplně od korku, protože už z něj se line omamná meruňková vůně. Barva je medově oranžová, lehce zakalená, ale to je tím, že víno nebylo nijak čiřené, ani filtrované. Prostě jenom hrozen - kvevri - láhev - sklenka - já. O vůni bych básnila hodiny, ale hlavní gró po celou dobu tvoří ty meruňky. Meruňková marmeláda, po pár dnech sušené meruňky. Postupně se přidával černý čaj. Hlavně v chuti, tam ho připomínali taniny, které ke kvevri vínu patří a umí být i hrubší. Tady to bylo ale dokonale v harmonii a možná to na jazyku trochu připomínalo povrch sušené meruňky (takový ten semišový....víte, co myslím, že jo!). Ještě jsem zapomněla zmínit viskozitu. Když s vínem zakroužíte, na stěnách sklenky se dobrých pár vteřin ani nehne. Schválně jsem to počítala a až po dobrých pěti vteřinách se začnou spouštět slzy. A už chybí jen zmínit závěr. Nekonečně dlouhý, po černém čaji. 

Důkaz toho, že nekecám, je i fakt, že se dá prakticky sehnat už jen na pár místech a v omezeném množství. Odkaz na jedno takové místo máte pod článkem.

Víno se nebojte nechat otevřené a pít v průběhu celého týdne. nic se mu nestane. Dokonce mu trocha času jen prospěje. A body? S čistým svědomím 93/100.