PET-NAT Vinařství Fučík

18.05.2020

vinařství FUČÍK Mikulov
oblast Morava/ Mikulovská podoblast


Když se řekne pet-nat, někomu se vybaví šumivé víno, někomu se vybaví něco jako burčák, někomu se nevybaví absolutně nic! Já byla třetí případ. Nikdy předtím jsem pet-nat neochutnala. Přečetla jsem si o něm, že je to víno, které vinař nechá kvasit v tanku nebo v sudu a ještě než je proces kvašení ukončen, víno nalahvuje. Láhev dostane korunkový uzávěr, který vydrží větší tlak. A víno si v láhvi vesele kvasí dál. A nikdo neví, jak to dopadne. Mé oblíbené Mikulovské vinařství Fučík má v nabídce pet-nat ročníku 2018. Ale! Brzo přibude další a tenhle top secret jsem pro vás měla možnost také ochutnat.  


Chardonnay 2018

  • ročník 2018/suché
  • alk.: 11%

Na otevření tohohle fešáka jsem se vážně těšila. Nejen, že je pet-nat tak nevyzpytatelný, ale já si musela dokonce vygooglit, jak se to dělá! Šla jsem na to podle návodu. Správně nachladit a bum. A to bum myslím slyšeli i sousedi od vedle. Mělo to sílu. 

Když je pet-nat správně nachlazený, z lahve sám nevypění. To se mi podařilo, ale ve sklence pak už perlil znamenitě. Barvu měl sytě žlutou, místy do oranžova a u tohoto stylu vína správně kalnou. Vůně díky bublinkám příjemně šimrala v nose a držela se v ovocných tónech. Citrusy, sladší grep, ale taky byla lehce nasládlá jako banány, nebo banánový chlebíček. Při prvním loku se znovu projevila šťavnatost bublinek a pak nastoupila hutná ovocnost. Ač je to víno suché, byly z něj cítit sladší pomeranče, hutnost banánu nebo manga a v závěru mi chutnal jako broskev. Pet-nat je super ještě v tom, že čím jste více u dna lahve, chutě se mění a jsou intenzivnější, protože se do sklenky dostává víc kalů. Takže každou sklenkou objevujete další a další vůně a chutě. 


Pálava/Chardonnay 2019

  • ročník 2019/suché

Díky vinařství Fučík jsem měla možnost pro vás ochutnat jejich pet-nat ročníku 2019. Ještě není v prodeji a lahve ještě nemají viněty, takže jsem při ochutnávání musela napnout všechny svoje smysly. Otevření lahve mělo opět sílu. Už jsem ránu čekala, takže tentokrát se to obešlo bez mého zvukového doprovodu, ale i tak to byla pecka. Barva tohohle pet-natu byla sytá, žlutá a zdálo se mi, že je oproti ročníku 2018 spíše narůžovělá. Když jsem se pak dozvěděla, že se jedná o cuvée Pálavy a Chardonnay, ten barevný podtón dával smysl. Bublinky ve skleničce krásně praskaly a při přivonění byla cítit rozkvetlá louka. Krásná květinová vůně byla intenzivní. Zlehka jsem cítila i muškátové tóny a květy ovocných stromů. Chuť byla velmi příjemná, pocitově lehce sladší než 2018, což způsobilo hlavně aroma Pálavy. Chuť ale byla už zase ovocná. Tentokrát sladší ovoce, ananas, zralé meruňky. Perlení na jazyku podporovalo šťavnatost. No tahle ovocno-květinová šťávička bude bomba. Máte se opravdu na co těšit.