Promenáda červených vín

04.03.2024

Soutěž nazvaná Promenáda červených vín je jedinou soutěží výlučně pro červená vína. Boží. Letošního ročníku se zúčastnilo celých 80 vinařství! Boží! Bylo přihlášeno 306 vzorků a v sobotu 2. března jsme je všechny mohly ochutnat v pavlovické sokolovně. VŠECHNY! BOŽÍ!!


Soutěž pořádá spolek VOC vinice Velké Pavlovice a letošní ročník byl už šestý. Hodnocení proběhlo pod záštitou Unie Enologů ČR, takže se v osmi komisích objevila jména jako: Leoš Horák, Lomax enolog roku 2023 Karel Novotný, Kamil Prokeš, nebo Peter Opet z podcastu Na důšok.

Šampionem soutěže se stal Cabernet Sauvignon Barrique 2021 od Štěpána Maňáka. A jako geniální tah považuju to, že se tento šampion rozléval všem jako uvítací vzorek. Ne jednou se mi totiž na takové degustaci soutěžních vzorků stalo, že již před začátkem degustace šampion záhadně došel. Tady se sice může zdát, že dát si to nejlepší na začátek shodí ostatní vína, na druhou stranu jsme si chuťové pohárky příjemně natěšily. Plusem byly i příjemně velké degustační sklenky. 

Jak soutěž dopadla, se můžete podívat tady. I krásně přehledný katalog, který měl každý návštěvník v rámci vstupenky k dispozici, je na webu v on-line verzi.

Podělím se s vámi tedy spíš o moje osobní vítěze, které jsem si značkovala již tradičně srdíčky a některé vzorky se dostaly až ke čtyřem! Ochutnala jsem celkem 48 vín: 4 Vavřince, 4 Merloty, 12 Pinotů, 11 Frankovek, 3 André, 2 Zweigly, 2 CS, 4 CM, 2 Dornfeldery a 4 cuvée. 


Merlot

Nejvíc nejlepší Merlot, který ještě teď cítím na patře, byl ten od Kamila Prokeše, ale hned v závěsu za ním byl Merlot 2021 plný malin od Radka Foukala. 

Pinot

Přehlídka Ruland byla exkluzivní a přestože vítěz podle komise - Rulandské modré grand reserva 2018 od Milana Vašíčka - byl ve všech směrech luxusní, můj vítěz byl Pinot noir 2021 od vinařství Vitis ze Strážnice. Lesních jahod plná pusa.

Frankovka

Vitis měl skvělou i Frankovku 2022 a dalším v závěsu se třemi srdíčky byl Josef Dufek a Frankovka 2022. Zaujaly mne ještě Frankovky Jiřího Uřičáře a V & M Zborovský, obě v ročníku 2021. 


Za zmínku ještě stojí vertikála André 2017, 2018 a 2019 od Víti Sedláčka, ale ten je machr snad na jakoukoliv modrou odrůdu.  

A pokud bych chtěla vyzdvihnout jedno vinařství, od kterého jsme neměli jediný slabší vzorek, pak to bude určitě Vinařství Gréger z Rakvic. Skvělý Pinot i Dornfelder.

A co mi udělalo velkou radost na závěr? Cuvée Kopce 2018 od kamarádů Bystřických z Bořetic.  


VOC vinice Velké Pavlovice

Spolek v roce 2019 založilo sedm velkopavlovických vinařství: Buchtovi, Suský, Krejčík, Vinařství Helena, Mikulca, šlechtitelka VP a Lubomír Zborovský. Mezi povolené odrůdy zařadili Veltlín, Neuburk, Tramín červený, André, Frankovku a Rulandské modré. A vína se mohou vyrábět pouze odrůdově. 

Nesmí se použít sud barrique, chipsy ani desky a víno musí mít, u VOC již tradičně, odrůdový charakter. 

Já bych se ztotožnila s menším počtem odrůd (i menším počtem VOC), znáte mě. Nicméně se mi na tomhle VOC líbí, že vína mají jednotnou celou etiketu, tudíž jsou ,,v davu" dobře rozpoznatelná a celkově je logo s rozhlednou Slunečná pěkné. 

Kromě Promenády VOC pořádá ještě Velkopavlovický košt vín, nebo putování po vinicích.