MUŽI vs. ŽENY vs. VÍNO

12.04.2022

Tuhle mě napadlo. Muži pijí červené, ženy bílé. Tak to je, tak to máme naučené. Jenže... já sama mám v oblibě červené možná trochu víc než bílé. A znám spoustu dam, které to mají stejně jako já. Ségra zrovna dělala dotazník k projektu do školy, tak jsem si řekla, proč ne? A vytvořila dotazník právě na téma genderového výběru vína. 


Dotazník stále můžete vyplňovat. Třeba za pár měsíců uděláme další vyhodnocení.


V reprezentativním vzorku se nakonec sešla většina žen. Celkem 60. 39 mužů oproti tomu působí až k pousmání. Dalo by se z toho vyčíst to, že ženy obecně preferují víno nad ostatní alkoholické nápoje, ale přikládám to spíš tomu, že se zkrátka v mém okruhu pohybuje milovnic vína o něco více, než milovníků. Nevadí. Máme to tedy takový vhled do vinné duše ženy. 


Jaké víno preferujete ve společnosti více lidí?

Tuto otázku jsem položila proto, protože mě zajímalo, jestli to mají i ostatní tak, jako já. Prostě ve větším množství lidí se spíš přizpůsobím většině. A většina obecně pije spíš bílé. Výsledek tedy odpovídal mé představě. 75% žen a 71% mužů ve společnosti pijí především bílé víno. Ale čím to? Hlavní hledisko může být až triviální. Rozlité bílé je na světlém oblečení snesitelnější než červené. A navíc mívá bílé víno menší % alkoholu, tudíž ve společnosti vydržíte popíjet bílé delší dobu v důstojném stavu.  

Jaké víno si nejčastěji otevřete, když jste sami doma?

V souvislosti s předchozí otázkou jsem ale chtěla vědět, jestli to, co pijeme s ostatními, odpovídá našim osobním preferencím. V závislosti na pohlaví mě odpovědi dost překvapily. Totiž celých 36% těch, kteří s ostatními popíjí bílé, si doma otevřou červené a z toho 69% tak odpověděly ženy. Vyplývá mi z toto tudíž to, že obliba červeného mezi náma holkama je vyšší, než se ve společnosti zdá. Oproti tomu téměř všichni muži, kteří ve společnosti pijí bílé, pijí bílé i když si víno vybírají pouze pro sebe.

Tadá! Není to úplně Amerika, přesto mám z tohoto zjištění takový feministicky hřejivý pocit. 


Změnily se vaše preference barvy vína v průběhu vinného života?

Za vinný život se preference častěji mění ženám. Muži jsou ve svém výběru stabilnější. Obecně ale změnili vinné preference ti, kteří pijí červené víno, a to z 58 %. 


Oblíbenost jednotlivých odrůd

Z výběru odrůd, který jsem v dotazníku uvedla, mezi červenými víny dominoval Pinot noir. A to jak u mužů, tak u žen. Z bílých odrůd vítězil nejčastěji Ryzlink rýnský. Ani obligátní Pálava se nenechala zahanbit, ale na to, jak aromatická tato odrůda je, si našla oblibu převážně mezi muži preferujícími bílá vína. Naopak ženy, které pijí hlavně bílé, preferují tradičnější a méně výrazné odrůdy, kromě rýňáku byl nejúspěšnější Ryzlink vlašský. Muži, kteří preferují červené, mají v oblibě kromě Rulandy modré i charakterem tvrdší Cabernet Sauivignon a Merlot.  


Výsledky?

Jediným nezpochybnitelných faktem, který průzkum přinesl, je to, že Ivo Dvořák vypadá lépe se sklenicí červeného vína. 

                                                                                                                    ............nemůžu než souhlasit.