PUNK Vinné sklepy Kutná Hora

21.05.2020

vinařství VINNÉ SKLEPY Kutná Hora
oblast Čechy/ Mělnická podoblast


A je tady pokračování mého seznamování s pet-naty. Jsem ráda, že i oblast Čechy, která je mi přeci jen geograficky bližší, je také má. A ještě je má takhle krásně nazvané. Punk totiž podle mě absolutně vystihuje to, čím pet-nat je. Nevyzpytatelný, divoký, nespoutaný a rozhodně ne mrtvý. Z biodynamického vinařství ( tradiční postupy a metody bez použití chemickývh preparátů) Vinné sklepy Kutná Hora mi tedy dorazily hned dva punkové vzorky. Tak se na ně pojďme podívat blíž.


WINE PUNK Ryzlink rýnský

  • ročník 2019/ polosuché
  • alk.: 10,5 %

První vzorek, který jsme od Vinné sklepy Kutná Hora ochutnali. Bylo to při jedné slavnostnější příležitosti a k večernímu grilování. Začalo to otevřením. Čekat jsem mohla cokoliv, byl to přeci punk. Ale oproti předchozím vzorkům to při otevření jen lehce zasyčelo. Při nalévání se ale perlení projevilo tenkou vrstvou pěny, která se na chvilku vytvořila. Barva byla krásné sytě žlutá, nebyla úplně čirá, jako u klasického vína, ale maličko zakalená. Pěkně se v ní daly pozorovat stoupající bublinky. Mírnější perlení pomohlo i vůni. Ta se krásně linula ze sklenky a připomínala mi v první řadě jablečno/pomerančovou šťávu. Pak jsem cítila i broskev a šťávu z broskvového kompotu. Nasládlá vůně byla moc příjemná a s každým dalším přivoněním trochu jiná. Chuť se díky zbytkovému cukru a nižšímu perlení krásně rozvíjela na jazyku. A zase tam bylo ovoce. Hroznové víno, broskve, jablka. Nespoutaný živý zážitek, který dokonale doplnil vlahý letní podvečer u ohně.   


MLADÝ PUNK Muškát Ottonel

  • ročník 2019/ suché
  • alk.: 12%

U téhle lahve jsem si uvědomila, že jsem odrůdu Muškát Ottonel nepila ani jako tiché víno. Možná nikdy v životě. Oproti Wine Punku má nižší zbytkový cukr, ale zase vyšší alkohol. Otevření bylo umírněné, žádná exploze, ale krásně se z lahve zakouřilo a bylo slyšet zapraskání bublinek. Po nalití do sklenky se ukázala nádherná světle žlutá barva. Ta barva byla opravdu jasná a téměř čirá. Jemné zakalení jen posilovalo intenzitu světlého odstínu. Vůně byla pro mě lehce muškátová, jako jsme zvyklí u Muškátu moravského, nebo Irsaye. Kromě květinových tónů jsem cítila ještě něco, co mi připomínalo kombinaci pampeliškovému medu a jablečnému moštu. Líbivá vůně s květinovo/ovocnými tóny. Řekla bych takové víc holčičí víno. Ač jsem věděla, že půjde o suché víno, i  přesto mě to překvapilo. Chuť byla velmi osvěžující. Minerální a na první dojem mi připomněla chuť například Magnesie nebo Korunní (nejde o reklamu, jen to neumím lépe popsat). Dále se v dochuti objevila zelená jablka. Kdyby nebylo vyššího alkoholu, dalo by se tohle víno pít na žízeň. A vlastně...proč ne. Tak na žízeň! Tedy...na zdraví.