Riesling, Pinot & Co.

14.09.2022

Když jsme dostali pozvánku na akci Riesling, Pinot & Co., neváhali jsme ani minutu. Kde jinde se totiž naskytne příležitost ochutnat vína dvaceti šesti německých vinařů, přímo s vinaři a v nádherných prostorách Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze? Byl to skvělý zážitek, proto by byla škoda, nepodělit se o něj i s vámi.


Akci pořádal Německý vinařský institut (DWI), který je v České republice zastupován Wines of Germany , od kterých se nám dostalo tohoto milého pozvání. 

Úchvatný prostor by ale bez perfektní organizace byl jen pěkným pozlátkem, proto pořadatelé opravdu nenechali nic náhodě a celý den nás provázel super servis počínaje skvělým sklem, vodou, pečivem k zakousnutí, odlivkami na každém kroku a v neposlední řadě i neuvěřitelně kvalitně zpracovanou degustační brožurkou. Každý z 26 zúčastněných vinařství zde měl svou stránku a ke každému vzorku byl prostor na poznámky. Zúčastnila se vinařství převážně z  oblastí Pfalz, Rheinhessen a Rheingau. Nechyběli ale ani zástupci z oblastí Mosel nebo Nahe. Že se z 90% jednalo o Ryzlinky, je snad jasné.   


Opět se nám nepodařilo ochutnat všechno, ale odlévání je matkou moudrosti, proto musím s hrdostí podotknout, že jsme zvládli celkem 45 vzorků od čtrnácti různých vinařství. Skvělé byly Ryzlinky z vinařství Prinz von Hessen, kde jsme měli jak základní řadu, tak krásný Riesling 2019 Daschfilet ze 40% a sudu. Pro ten jsem se dokonce vrátila. 

Krásné sekty přivezlo vinařství Sôlter, které se na bubliny zaměřuje. Po extra šťavnatém Rieslingu 2016 mě hodně bavil champagne blend Cuvée Henri 2012, kde se snoubil med, oříšky i taková kožená živočišnost.

Abychom nezůstali jen u Ryzlinků, ač jich tam byla opravdu většina, hodně mě překvapila i nabídka Sauvignonů. Téměř všechny nesly styl těch novozélandských. Krásný hluchavkový Sg 2021 měl například Weingut K. H. Schneider, u kterého jsem propadla i jeho vzorkům (opět) Ryzlinku, tentokrát z podloží vulkanických vyvřelin. Tak šutrákové víno, jako byl Riesling 2021 Vulkanstein, jsem dlouho nepila!

Opravdovým objevem bylo vinařství Oliver Zeter. Ten měl úchvatné jak Sauvignony, tak Ryzlinky, ale příjemná byla i Rulanda šedá (kterou chválím velmi zřídka). Po několika hodinové maceraci ležela z 20% na sudu a moc jí to slušelo. Na závěr jsme si dali ještě podpultovou sladkou tečku v podobě sladkého Sauvignonu 2020. Top!

Po Ryzlinkové náloži jsme ještě ochutnali pár červených vín, převážně Pinotů. Ale u naturálního vinařství Steintal nás potěšil i Cabernet Franc 2020, který byl krásným spojením rybízu a červené papriky. Závěr pak patřil vinařství Chat Sauvage, kde jsme si dali čtyři Pinoty, každý z jiné ,,kvalitativní´´ řady vinařství a musím vyzdvihnout velmi citlivou práci se sudy. 


Konečné resumé? Schöne Weine, nette Leute, perfekte Veranstaltung. DANKE!