Rulandské bílé

13.05.2020

vinařství VOLAŘÍK Mikulov

oblast Morava/Mikulovská podoblast/ viniční trať Levá klentnická


  • suché/pozdní sběr
  • ročník: 2018
  • alk.: 13%
  • zb. cukr: 3,1 g/l
  • kyseliny: 7,2 g/l
  • cena: cca 230 Kč

V Mikulové jsme byli už několikrát. Pokaždé si tam najdeme něco nového. Ale vinotéka patřící vinařství Volařík na Kostelním náměstí je taková stálice. Tam jdeme vždycky. 

Rozhodla jsem se vám představit jejich Rulandu bílou. Protože stojí za to. Je to řada lahví na šroubku, takže nevybízí k delší archivaci, ale rychlejší spotřebě. Tak jsme se do ní na chalupě u ohně pustili. Barvu má krásně čistou, světle žlutou. A i při světle zapadajícího slunce si zachovala zelenkavé odlesky. Vypadalo to, že ve sklence úplně jiskří. Po prvním přivonění jsem cítila dost intenzivní vůni skoro dozrálých broskví. Trochu mi to připomnělo vůni Sauvignonu. Voní opravdu krásně plně a hutně. Jen se zakousnout! Chuti jsem se vzhledem k vyšší kyselině trochu bála. Ale chuť je krásně jemná. Ovocná a v závěru taková až trochu do sušenek. Jak může být ve víně cítit sušenka? No, byl to takový ten pocit, jako když v puse rozmělníte máslovou sušenku, co se dává ke kávě. A ta chuť vám na jazyku chvilku zůstane. Z ovoce jsem cítila mango. Zase to bylo dáno tou vyšší kyselinou, protože mango má takový ostrý konec. Tahle Rulanda byla ke konci taky trochu štiplavá. 

Musím přiznat, že jsme k tomu barbarsky jedli grilovaný sýr s ušlechtilou bílou plísní na povrchu ( čti: hermelín z Lidlu) a ten díky trochu vyšší tučnosti krásně zahladil kyselinku vína. A šlo to k sobě opravdu parádně. Výraznější vůni nepřebilo ani koření na sýru. Středně dlouhý závěr celý zážitek už jen podtrhl. Mňam.  

Moje hodnocení 89/100.