Rulandské šedé ,,na slupkách´´

13.05.2021

Vinařství Babíček Vacenovský Ratíškovice

oblast Morava/ Slovácká podoblast/ viniční trať Úlehle


  • suché/ výběr z hroznů
  • ročník: 2018
  • alk.: 14 %
  • zb. cukr: 0,6 g/l
  • kys.: 6,5 g/l
  • cena: cca 200 Kč

Další oranžáda do zásoby. Začínají mě bavit čím dál víc. Protože každá je úplně jiná. Tahle od vinařství B/V je z Rulandy šedé a jsem moc ráda, že mi ji Alkohouse.cz poslal, protože se téhle odrůdě bůhvíproč podvědomě vyhýbám. A vyhnout se téhle, by byla škoda, protože jestli jsem si k RŠ našla nějakou cestu, je to ta oranžová.

B/V Vinařství  je vinařství fungující ve Slovácké podoblasti teprve od roku 2012. A i přesto, že bych ho zařadila mezi mladíky, mají 63 hektarů vlastních vinic a jejich vína sbírají medaile, kde se dá. Oranžové víno mají v nabídce ale pouze jedno. a to právě tuhle Rulandu. Z toho mi vyplývá jediné- je to vymazlená limitka. Hrozny fermentovaly a macerovaly několik měsíců na slupkách, jak už název napovídá.   

Po otevření je patrná nádherná barva mědi a medu s oranžovými a zlatými odlesky. Skvělá viskozita. Vůně i chuť se postupně otevírala, ale absolutně první dojem, který jsem z něj měla, byl chleba s máslem a medem. Chlebovost, pro tuto odrůdu typická, byla cítit jak z vůně tak chuti. Zároveň se snoubila s hebkou krémovou plností těla vína na jazyku a med už to jen doplnil. Postupně se ve vůni objevilo aroma šípků, pomerančového džemu. Chuť byla šťavnatá, ale! Musela jsem se znovu podívat na zbytkový cukr. Jenom 0,3 g/l, a přitom sladké čajové taniny z toho dělají příjemně nasládlé víno. Závěr byl středně dlouhý a kořenitý. 

Ještě snad závěrem, nedělám to často, ale tady musím vypíchnout i poměr cena/výkon. Protože takhle pěkně udělané oranžové víno za necelé dvě stovky jsem nejspíš ještě nepila.       

Bodů si vysloužila 86,5/100.