Muškát moravský 

09.04.2020

vinařství GOTBERG Popice

oblast Morava/Mikulovská podoblast/viniční trať Panenský kopec


  • suché/pozdní sběr
  • ročník: 2018
  • alk.: 12,5%
  • zb. cukr: 3,9 g/l
  • kyseliny: 6,4 g/l
  • cena: 180 Kč

K tomuto vínu jsem se dostala vlastně náhodou. S počínajícími omezeními vlády kvůli epidemii Covid-19, a s tím související rychle se tenčící zásoby vína, jsem začala zjišťovat, jak je na tom to a ono vinařství s e-shopem, popřípadě dovozem vín až ke mě domů. Ve vinařství Gotberg jsme se byli podívat na naší první ,,moravské´´ dovolené, takže jsem zabrousila i na jejich stránky. A ejhle! Akce! MM (Muškát moravský), při koupi 5 ks 1 lahev zdarma. A bylo to.

Od tohoto vína jsem upřímně neočekávala vůbec nic. Mělo to být víno na rozdávání, popřípadě rozlévání návštěvám, které nejsou na výběr vína zase tak náročné. Takové univerzální víno pro všechny. Ale co bych byla za hostitele, kdybych rozlévala něco, co nevím, jak chutná? 

Jako první jsem si všimla šroubovacího uzávěru. Je to tedy víno, které bude nejlépe chutnat tady a teď a nějaké dlouhé sušení ve sklepě by mu stejně neprospělo. Ale už po prvním přivonění bylo jasno- tohle víno bude dobrý! A je! Voní podle mého přesně tak, jak MM vonět má. Nijak pravidelně k muškátovým listům nečichám, ale v tomto víně jsou cítit. Jako když vezmete muškátový list mezi prsty a promnete ho. Také cítím jiné květiny, ty už mi tak dobře rozpoznat nejdou, ale voní opravdu božsky. Po ochutnání je nejdřív zlehka štiplavé, to kvůli vyšší kyselině, ale dodává mu to takovou šťavnatost. Jako když se zakousnete do rajčete a trochu vás z toho pálí rty. Středně dlouhá dochuť, pro lehké osvěžující víno akorát. Venku není zatím takové teplo, ale tohle víno si určitě otevřu při nějakém letním posezení na zahradě pod slunečníkem. Jestli teda ještě bude. 

Za mě 81/100