Frankovka

09.04.2020

Co říká odborná literatura

Frankovka, která se označuje též zkratkou FR, je u nás čím dál více oblíbenou modrou odrůdou. Při kvalitním zpracování dává výborná vína, která jsou předurčena k delšímu zrání. Tato pozdní odrůda v Čechách, ale hlavně na Moravě pokrývá cca 1 085 ha plochy vinic. Daří se jí zejména ve Velkopavlovické vinařské podoblasti. Jako většina modrých odrůd je náročnější na půdní složení, které je ve Velkopavlovické podoblasti pro modré odrůdy ideální. 

Původ

Jedná se o velmi starou odrůdu, na jejímž vzniku se s největší pravděpodobností podílela odrůda Heunisch. Vznikla pravděpodobně v Rakousku, kde je dodnes velmi oblíbenou. U nás se do Státní odrůdové knihy zapsala již krátce po jejím vzniku v roce 1941.

Charakter vína

Barva Frankovky závisí na délce jejího zrání. U mladších vín je barva temně rubínová a její odlesky a meniskus můžou mít fialový nádech. Vyzrálejší vína mají barvu světlejší.  

Vůně mladších vín může být zemitá, s nádechem zelených paprik, nebo pepře. Vyzrálá vína se stávají ve vůni ovocnějšími. Cítíme hlavně drobné tmavé ovoce jako jsou ostružiny a borůvky, ale můžeme zde nalézt i nádech skořice.

Chuť ovlivňuje zejména hrubší kyselina a vyšší obsah tříslovin. Ty podporují kořenité chutě ve víně. Ve vyzrálých Frankovkách na jazyku opět ucítíme ovocné tóny.

Co k tomu?

Frankovka je celkem univerzální při snoubení s pokrmy. Mladší lehčí vína se hodí k běžným denním pokrmům, paštikám apod. Vyzrálá se dobře hodí k pečeným masům, zvěřině a jiným chuťově výraznějším pokrmům. 

Co říkám já

Nemám ve víně ráda hrubé třísloviny. Ve Frankovce jsou většinou dost znát. Také to chvíli trvalo, než jsem tuhle odrůdu vzala ,,na milost´´ a nebránila se jí ochutnávat. Když tzv. nedrhne na jazyku, dokáže mi i zachutnat. Nejčastěji z Frankovky cítím právě ty zelené papriky. Něco kořenitého. Když je tříslovina dobře odbouraná a víno vyzrálejší, je to ale super ovocné víno ve vůni i chuti. Spíš než ostružiny cítím borůvky a možná borůvčí obecně: listy, stopičky, plody. Takový malý borůvkový keříček ve skleničce. A vlastně začínám mít docela chuť, dát si Frankovku. 


čerpáno z: KRAUS, Vilém. Nová encyklopedie českého a moravského vína. Praha: Praga Mystica, 2008. ISBN 978-80-86767-00-0.
obrázek: Frankovka: charakteristika, historie, servírování. Cesta za vínem [online]. Vorbis.Company, 2020 [cit. 2020-04-09]. Dostupné z: https://www.cestazavinem.cz/frankovka-tradicni-odruda-zahalena-tajemstvim-o-jejim-puvodu/