Ryzlink rýnský

08.04.2020

Co říká odborná literatura

Ryzlink rýnský je bílá aromatická odrůda, která se obvykle značí zkratkou RR. Nejčastěji z ní vznikají tichá vína v suchém provedení, ale je využitelný i do sektů a jiných šumivých vín. V Čechách a na Moravě pokrývá tato odrůda cca 1 312 ha plochy vinic. 

Původ

Ryzlink rýnský je považován za jednu z nejstarších odrůd révy vinné. Začátky jeho pěstování můžeme nalézt již v 15. století v Německu, kde je dodnes hojně pěstován a oblíben. Nejspíše se jedná o nahodilého křížence odrůdy Heunisch (což můžeme považovat za společné označení prapůvodních odrůd révy vinné) a semenáče Tramínu. Na naše území ho dle některých zdrojů přivezl Karel IV., proto se také Ryzlinku říká ,,víno králů´´.

Charakter vína

Barevný charakter vína dle zralosti postupuje od zelenkavých tónu u mladých vín, až po zlatavé odlesky ve vínech vyzrálejších. 

Vůně závisí na půdních podmínkách, ale nejčastěji v ní můžeme nalézt ovocnější vůně zelených plodů a citrusů, ananas, banán, ale také minerální vůně, medové nebo kořenité tóny.

Chuť ovlivňuje kyselina, kterou má Ryzlink říznou a výraznou, takže jsou mladá vína obvykle svěží a šťavnatá. Díky této kyselině je vhodný k delšímu zrání. 

Co k tomu?

Suchý RR se velmi dobře snoubí s bílým masem: drůbeží, rybami. U vín s vyšším zbytkovým cukrem budou dobře ladit též sladké deserty.

Co říkám já

Rýňák, jak o něm nejčastěji uslyšíme, mě zpočátku moc neoslovoval. Není to víno navoněné a prvoplánově líbivé a nejčastěji bude mít označení suché. Je také dost náročné na půdu a stanoviště. Nazvala bych ho proto vínem pro pokročilé. Postupně jsem se k němu ,,propila´´, ale i přes jeho historický význam a široký aromatický záběr nepatří mezi můj úplný top. Z jeho vůně nejčastěji cítím citrusy a zelená jablka, ale opravdu jsem již ochutnala i krásně medový a výrazně ovocný. Díky pikantní kyselince je to víno osvěžující. Ideálně bych si ho otevřela při letní grilovačce po horkém dni. 

čerpáno z: KRAUS, Vilém. Nová encyklopedie českého a moravského vína. Praha: Praga Mystica, 2008. ISBN 978-80-86767-00-0.

obrázek: Riesling: the ultimate grape guide. The wine society [online]. Hertfordshire: The International Exhibition Co-operative Wine Society Limited, 2019, 2000-2019 [cit. 2020-04-09]. Dostupné z: https://www.thewinesociety.com/grapes-riesling