Ryzlink rýnský

18.07.2020

vinařství ŠIMBERKY Nosislav
oblast Morava/ Velkopavlovická podoblast/ trať Šimberky


  • suché
  • ročník 2018
  • alk.: 12%
  • zb. cukr: 4,8 g/l
  • kys.: 5,5 g/l
  • cena: cca 250 Kč

Tak abych vyrovnala skóre Ryzlinků v degustačním deníčku, tak po tom německém z Mosely pro vás mám na porovnání moravský z Nosislavy! Konkrétně od vinařství Šimberky, které mi tenhle poklad vybraly do degustačního balíčku. 

Tak na začátek by se slušelo říct, že na chuť RR si pořád ještě zvykám. Mám od začátku radši aromatičtější vína a dlouho mi u Rýňáků vadila jeho mnohdy výraznější kyselina. Ale čím více jsem jich vypila, pochopila jsem, že kyselina, kterou si dobrý Rýňák udrží, je na něm to nejhodnotnější. Dělá z něj totiž harmonické víno, kdy chuť a štiplavější závěr dobře koresponduje s citrusovou vůní. 

Tenhle Ryzlink má krásnou světlejší žlutou barvu, takovou slámovou a ve sklence házel odlesky do stříbrna. Dobrá viskozita a po sklence se po prokroužení víno krásně táhlo. Ve vůni to byla nejprve čistá vůně ovoce. Na první přivonění čerstvě rozkrojený citron. Na pití téhle lahve jsme měli celý večer, a čím déle byla lahev otevřená, vůně citrusů se měnila v lehké květinové aroma. To mi připomnělo kytici lučního kvítí, s jetelem, kopretinami a jinými travinami. Chuť byla zprvu také ovocná. Zbytkový cukr s kyselinami byli pro mě v perfektní harmonii, takže místo citronu jsem v chuti našla spíš sladší pomelo a v závěru lehounký petrolejový tón. Zní to děsivě, petrolej ve víně. Ale pozor! U Ryzlinku rýnského je žádoucí, vyhledávaný a značí určitou plnost a vyzrálost vína. Takže ano! Petrolej je fajn. A tenhle Rýňák byl taky moc fajn. Pil se lehce a přitom dlouho zůstával na jazyku. Byl svěží, ale kyselina nebyla ostrá. Víno na každý den, co ten den povznese trochu výš. Dají se k němu jíst tučnější sýry nebo různé saláty. My měli salát ovocný. Dobře, tak hroznový. Dobře, tak jsem měli jen ten Rýňák... ale k tomuhle harmonickému zážitku jsme ani víc nepotřebovali.

Převedeno na body, vysloužil si osvěžujících 85/100.