Sauvignon

25.06.2020

vinařství SONBERK Popice

oblast Morava/ Mikulovská podoblast/ viniční trať Slunečná 


  • suché/pozdní sběr
  • ročník: 2018
  • alk.: 12,5%
  • zb. cukr: 3,8 g/l
  • kyseliny: 6,6 g/l
  • cena: cca 240 Kč
  • edice Stříbrný Sonberk

K vinařství Sonberk je to v Popicích sakra krpál do kopce. Ale stojí to za to. Ten výhled a ta vína! 

Vybrala jsem si tenhle Sauvignon, protože byl v knize ,,Nejlepší vína České republiky- Průvodce 2019-2020´´ vyhlášen jako součást nejlepší kolekce vín roku. Moc na ta ocenění nedávám a nemyslím si, že čím víc samolepek na sobě láhev má, tím musí být lepší. Ale řekla jsem si, proč ne!

Víno má světlounkou barvu. Krásně světle žlutou, ve sklence měl stříbrné až zelenkavé odlesky.  Nižší viskozita, ale o to víc se mi líbilo si s ním ve skleničce hrát. Oproti světlé barvě byla vůně velmi intenzivní. Půjdu úplně proti vůni, kterou má láhev v popisku na vinětě. Tam uvádí rozkvetlou louku a květnatější aroma, ale musím přiznat, že já prostě cítila broskve. Na první přivonění. Chlupatá, ne úplně zralá a měkká broskev. Vůně co zlehka štípne do nosu. Hodně svěží a hodně intenzivní. Po ochutnání se svěžest jen potvrdila. Nejdřív chuť evokovala citrusy, sladší grep nebo citron a pak opět broskev. A v dochuti jsem objevila úplný náznak šeříku. Nevím, jak je to možné, možná mě ovlivnil pohled na rozkvetlý šeřík za oknem, ale já ho tam cítila. A bylo to super.

Snažím se informace z viněty číst vždy až po ochutnání, právě aby mě nějak neovlivnilo, co ve víně ,,mám cítit´´. A právě tady by to tak nejspíš bylo. Někdo v tom jistě ty květinové tóny lučního kvítí najde. Já ne. Já mám tu svou broskev a přes to nejede vlak. I to je na víně krásné. 100 lidí - 100 chutí. 1 víno - 1000 vůní.

Sauvignon, jak ho mám nejradši, ode mne dostal 88/100