Sauvignon

03.04.2021

Vinařství Vít SEDLÁČEK Vrbice
oblast Morava/ Velkopavlovická podoblast


  • suché/ pozdní sběr
  • ročník: 2016
  • alk.: 13 %
  • zb. cukr: 3,7 g/l
  • kys.: 7,2 g/l
  • cena: cca 200 Kč

Že mám pro jméno Vít slabost, značí už jen to, že mám doma hned dva. A vlastně jsem měla i tři! Ale toho posledního jsme právě s těmi dvěma zbývajícími dopili. Bylo to první víno, které jsem od vinařství Vít Sedláček ochutnala. A s probouzejícím se jarem, to byla každým coulem jarní ochutnávka. Víno mi poslal e-shop Alkohouse.cz, protože jistě tušili, jak moc mi jaro po zimě chybí.

Vít Sedláček je vinař, který převzal vinařskou rodinnou tradici a nyní v ní pokračuje se svou rodinou. Je jedním ze zakladatelů V.O.C Modré Hory, ale v jeho vinném portfoliu nejsou jen červená vína.

Sauvignon uzrál v láhvi do světlounce žluté barvy se zelinkavým odleskem. Vyniknul lehkou nevtíravou vůní květin. Mezi kvítím byla cítit lehká travnatá stopa (hluchavka, kopřiva), bylinky a při dalším napití sušené bylinky. Jednoduchá přirozená vůně. Chuť je i přes vysokou kyselinu harmonická a ,,neštípavá´´. Krásně doplňuje květinovou vůni citrusy a pomelem. Závěr není závratně dlouhý, ale dostatečně na to, abyste se chtěli napít znovu. A znovu. A znovu. Krásně udělané víno pro milovníky lehčích svěžích bílých, jak dělané.

K bílému od Sedláčka se jistě vrátím, ale...! Po naší on-line degustaci, kdy jsem měla tu možnost ochutnat jeho medailové André 2018 ( zlatá medaile Salonu vín 2021), se strašně těším, až ochutnám i jeho další červená vína. Protože ta jsou podle všeho jeho majstrštyk!

Krásně pitelný jarní Sauvignon za 85/100.