Sauvignon

18.09.2021

Vinařství NEŠPOR & RAJSKÝ Moravská Nová Ves 
oblast Morava/ podoblast Slovácká/ viniční trať Vinohrady


  • suché/ Natural
  • ročník: 2016
  • alk.: 12 %
  • zb. cukr: 0,1 g/l
  • kys.: 4,6 g/l
  • cena: cca 399 Kč
  • 20 měsíců ve starších barrique sudech

Bílé víno v sudu barrique si vždycky jako první představím Chardonnay. Vždycky! Jako druhé Chardonnay a jako třetí... no Chardonnay. Ale neuškodí vystoupit ze své komfortní zóny a zkusit i něco jiného než...Chardonnay. 

Díky spolupráci s e-shopem Alkohouse.cz se mi tedy do ruky dostala tahle láhev. Láhev Sauvignonu. Sauvignonu ze sudu barrique. Naturálního, nefiltrovaného, nečiřeného. Pecka! Nádherná čirá olejově žlutá barva s měděnými odlesky a nižší viskozitou.

Už po otevření bylo jasné, že je třeba víno nechat chvíli dýchat. Teď trochu machruju, protože na to, že ho mám nechat dekantovat, mě upozorňoval už sám vinař- Jaryn Nešpor. Ale tohle byla taková pecka do nosu, až si troufám říct, že by mě to napadlo i bez upozornění. Jako první se linula brutálně nasládlá vůně sudu, která přebíjela vše ostatní. Dávám mu tedy trochu času v dekantéru. 

00:15

00:30

00:45

Hodinka je pryč, takže pokračujeme! Trochu jsem švindlovala a očichávala už v průběhu. Sud ustupoval, ovoce vystupovalo.   

Maracuja, hodně sladké mango. Ve vůni můžete najít spoustu dužinatého zralého až přezrálého ovoce. V chuti si na patře hraje šťavnatá kyselina s nasládlým ovocným projevem a v samém závěru vás dostanou plné tóny suchého dřeva. Tohle víno je na vrcholu- absolutním. Teď v sobě má všechno. Intenzivní hutnou vůni, stále harmonickou svěží chuť a dlouhý plný závěr s projevem zrání v sudu. Ničeho není moc a nic neschází. 

Nazvala bych ho Sauvignonem pro pokročilé. Ještě, že už nejsme žádní začátečníci, no ne?  

A s body jsme se dostaly na 89/100.