Sauvignon blanc

16.10.2021

Vinařství FILIBERK Kobylí 
oblast Morava/ Velkopavlovická podoblast/ viniční trať Holý kopec


  • suché / Pozdní sběr
  • ročník: 2020
  • alk.: 13 %
  • zb. cukr: 1,1 g/l
  • kys.: 5,8 g/l
  • cena: cca 290 Kč

Vinařství Filiberk je hlavně láska a úcta k rodině a vínu. Pochopila jsem to na nedávné degustaci s vinařem Robertem Tichým. Tenhle kluk ze severu Čech se zamiloval nejprve do své manželky Danušky (tedy, nejdřív se zamilovali, pak se teprve brali, samozřejmě) a následně do vína a všeho, co se kolem vína točí. A tak právě s Danuškou a svým tchánem Antonínem tvoří srdce vinařství Filiberk a vína dělají tak, aby za každou láhev mohli dát ruku do ohně. 

Na jejich stránkách si můžete příběh vinařství přečíst celý, ale taky jakou péči věnují svým vinohradům a o respektu k terroir. Tvoří víno s láskou a z lásky. A je to na něm znát.

V tomhle Sauvignonu se chci koupat! Chci ho mít v aromalampě místo vonného oleje. Chci ho mít jako stromeček do auta. Barva studeně zlatavá, ale s absolutně úchvatnou viskozitou. Na nose je to nááádherná vůně černého bezu. Ta vůně je tak krásně čistá, až se z ní točí hlava. Jen na konci lehounce štípne do nosu angrešt. Chuť je suchá, ale bez se v ní opakuje a doplňuje ho výrazná mineralita s železitým závěrem. Tak moc mi tohle víno připomnělo Sauvignony z Nového Zélandu! Právě tou čistou bezovou vůní. Milovníkům Sauvignonů z Nového světa bych tuhle láhev doporučila bez přemýšlení. 

Kdyby mělo víno snad jen o ždibíček vyšší kyselinu, nazvala bych ho dokonalým. Takhle je téměř dokonalé. 

I tak je to jedno z nejvyšších hodnocení bílého, které jsem kdy udělila, a proto získal zasloužených 90/100.