Sauvignon

23.12.2022

Vinařství THAYA Havraníky

oblast MORAVA/ Znojemská podoblast/ viniční trať Knížecí vrch


  • suché
  • ročník: 2020
  • alk.: 12,5%
  • zb. cukr: 0,1 g/l
  • kys.: 6,6 g/l
  • cena: cca 275 Kč

Vinařství Thaya považuju v současné době za jedno z těch, u kterých téměř nemůžete šlápnout vedle. Se změnou konceptu se změnilo i rozlišení řad vín. A dává smysl. Čistě nerezová základní řada Thaya nabízí vína k pití, ne přemýšlení. Následuje jí řada Pozdravy z národního parku s odrůdovými víny pro párování i nerušené popíjení. Řada VOC zase ukazuje znojemský terroir ve sklence na odrůdách, kterým to sluší nejvíc. Nejvyšší řada APRI je nabušená samými silnými divočáky a řada Premium, kterou zastupuje náš dnešní Sauvignon, spojuje vína po ležení na sudu a zrání na láhvi. Dostanete je, až na vás budou připravena.

Sauvignon Premium už jsem popisovala v tomhle článku. Ale včera jsme si ho zase otevřeli a já se zamilovala. Zase. Myslím, že mám tuhle odrůdu už celkem napitou. Jenže když poprvé přivoníte k tomuhle právě otevřenému vzorku, nejspíš by jste v něm typický Sg nehledali. A ani nenašli. Tohle je totiž něco úplně jiného. Zrál 18 měsíců v 400l sudu, kde i kvasil. On mi vlastně na první ochutnání vůbec nechutnal. Nebo jsem spíš nechápala, co se mi to v puse děje. Teď už to chápu.

Ve vůni je to střelný prach, rybízové bonbony, ale po chvilce jsem našla i mandarinkový kompot. Vůně vám naplní nos tak, že kdyby se hodnotila vonná persistence, tenhle by to vyhrál. Chuť je pak prostoupená svěží kyselinou a je úplně suchá! Kyselina působí až plechově a uzavírá jí slaná mineralita, ale tak jinak slaná, než umí třeba Vlašák. Ježíš tohle víno mě baví. Tak moc baví. Jeho zásoby se tenčí, proto se k němu zkuste probojovat a ochutnat ho taky. Nic podobného jste totiž určitě ještě nepili.

Láska za 87/100.