Sauvignon

24.07.2023

Vinařství TICHÝ Dolní Dunajovice

oblast MORAVA/ Mikulovská podoblast/ viniční trať Pod Slunným vrchem


  • suché
  • ročník: 2021
  • alk.: 13 %
  • zb. cukr: 3,9 g/l
  • kys.: 6,6 g/l
  • cena: cca 230 Kč

Dolní Dunajovice! V L A Š Á K O V Á láska. Odtud pochází Vinařství Tichý. Vinařství Luboše a Klárky, kde vznikají vína poctivě odrážející terroir a na nic si nehrající. Luboš je už několikátou generací vinařů. Vede nejen vinařství, ale je také předsedou spolku Dunajovské kopce. Přesto se vám dostane víno z rukou Ž E N Y! Sklepmistrem je totiž právě Klárka Tichá. Dynamické duo z Dolních Dunajovic.

Dunajovské kopce

Spolek patnácti vinařství (např.: Kadrnka, Kern, Mlýnek, Mikrosvín, Tichý, No.44, Zámečník, Baláž a další) z obcí Dolní Dunajovice a Březí, jdoucí cestou terroir dané oblasti. Vyrábí vína z hroznů pocházejících z katastru těchto obcí, vína která musí odrážet genius loci. V repertoáru mají jednu jedinou odrůdu. Hádejte jakou a proč zrovna Ryzlink vlašský. Každý rok vytvoří kolekci vín Dunajovský vlašák, kterou spojuje nejen jednotná spolková etiketa, ale právě i autentický a nezaměnitelný projev vlašáku. Tenhle spolek toho ale dělá mnohem víc. Spolkový vlašák, který je cuvée všech členů spolku. Spolková vinotéka v Mikulově, kde můžete ochutnat spolková i nespolková vína vinařů Dunajovských kopců. Jmenuje se to Korek a mimo jiné se tam i božsky najíte. A spoustu dalších projektů, dělají to fakt dobře!

Není to soutěž, je to spolupráce, protože ,,Přátelům je vše společné.´´´´  

Zpět k Sauvignonu. 

Barvou zelinkavý, jiskřivě čistý ročník 2021 má dost alkoholu a přitom si ještě dokázal zachovat trošku cukru. Vůně je angreštovo grepová, grep najdeš i v chuti, ale díky vyššímu alkoholu a té trošce cukru přechází až do nasládlého manga. 

Grepová kůra se připomene zase až v samotném závěru, který v sobě má lehounkou hořčinku, nebo jsem si ji tam možná podsunula sama tím grepem. Ale myslete na grep a máte jí tam taky! 

Pojďme na bodíky. Nebojím se mu vyseknut klidně 87/100