Slípky z Velkých Bílovic

07.10.2020

Na dovolené ve Velkých Bílovicích nás na každém rohu provázel symbol slepice.  Po Velkobílovicku- Slípky. Tohle označení má historii dlouhou předlouhou. Pochází z hanlivého označení od obyvatel ostatních vesnic, kteří těm z Velkých Bílovic říkali ,,slípáci´´. Pokud tedy něco charakterizuje Velké Bílovice, je to Slípka, nikoliv slepice, ani slépka. A tak se slípka stala symbolem sdružení vinařů z Velkých Bílovic. 


Velké Bílovice jsou největší vinařskou obcí u nás. Vínu se zde vždy dařilo a daří a pro místní vinaře začala být spolupráce cennější než konkurence. Založili proto občanské sdružení Velkobílovičtí vinaři a z několika zakládajících členů se časem sdružení rozrostlo a spojuje přes 50 vinařství z Velkých Bílovic (namátkou: Vinařství František a Hana Mádlovi, Vinařství Kubík, Vinný sklep u Osičků, Vinařství Petr Skoupil, Vinařství Vladimír Tetur, Milan Nestarec a další.). Cílem je, ukázat lidem, že Morava dává kvalitní vína, o které je pečováno s láskou a citem. 

Velké Bílovice mají svůj specifický terroir, kdy se zde kombinací půdy, klimatu a umístěním na vinařské mapě výjimečně dobře daří především červeným odrůdám. Vznikly proto ochranné známky: Velká červená Slípka a Velká bílá Slípka. Toto označení si na své víno může dát pouze ten vinař z Velkých Bílovic, který je členem sdružení a jeho víno splní podmínky pro udělení známky. 

Velká červená Slípka

Aby víno mohlo získat toto označení a vinař jej mohl prodávat pod jednotnou etiketou, cuvée musí být vyrobeno z odrůd Frankovka a Zweigeltrebe. Lze přidat i Rulandské modré, ale pouze do 30 %. Hrozny musí 100% pocházet z vinic ve Velkých Bílovicích. Dále musí víno ležet minimálně 12 měsíců v dřevěném sudu. V květnu vína projdou kontrolou degustační komise, která rozhodne o jejich kvalitě. A pokud je kvalita dostačující a víno získá od komise dostatek bodů, může vinař používat ochranné označení Velké červené Slípky. Před uvedením na trh však vína musí ještě minimálně půl roku ležet na lahvi. Poté jsou připravena vyrazit do světa. 

Velká bílá Slípka

Toto ochranné označení získají cuvée Rulandského šedého a Chardonnay opět z hroznů z vinic ve Velkých Bílovicích. Následně víno minimálně 6 měsíců zraje v dřevěných sudech a poté, stejně jako u Velké červené Slípky, musí projít hodnocením degustační komise. 


Pokud se vám tedy někdy dostane do rukou láhev se Slípkou na etiketě s označením Velká bílá/červená Slípka, můžete si být jistí, že se jedná o výjimečné víno, které v sobě odráží jedinečnost Velkých Bílovic, specifické vlastnosti této oblasti a kousek srdce vinaře, který ho vyrobil.  


PS: Velkobílovičtí vinaři mají i svou aplikaci! Je skvěle přehledná, ukazuje mapu s vinařstvími, otevírací doby vinoték, vinařské akce i aktuality. Je zdarma ke stáhnutí na App Store i na Google Play.

informace čerpány z: Velkobílovičtí vinaři: vinařská obec Velké Bílovice [online]. Velké Bílovice: www.pixelhouse.cz [cit. 2020-10-07]. Dostupné z: www.velkobilovictivinari.cz

obrázek: Degustace s vinařem. In: Rodinné vinařství Hrabal Velké Bílovice [online]. [cit. 2020-10-07]. Dostupné z: https://www.hrabal-vino.cz/nabidka-vin-a-degustaci/nabidka-degustaci/degustace-s-vinarem/