Šobes

29.09.2020

O co jde?

Název Šobes označuje jednu z nejstarších a nejznámějších viničních tratí, která leží v NP Podyjí na Znojemsku. Vinice má ideální polohu na jižním svahu v údolí řeky Dyje a mnohým svými terasami připomíná exotickou krajinu Filipín. 

Kudy kam?

Až na vrchol Šobesu můžeme vyšplhat trasou, která začíná v obci Hnanice. Délka trasy je přibližně 3,5 km. I pro vyznavače údolní turistiky je obtížnost i vzdálenost přijatelná. Cesta je kamenitá, ale terénní kočárek by ji zvládl.

Kdy?

Ideální obdobím je letní sezóna, na vrchol vinice vede totiž pro sportovce i cyklostezka. Krásný je pohled i na podzimní barevné údolí řeky Dyje. Přístup je však otevřen celoročně.  

Co tam?

Tady do puntíku platí, že cesta je cíl. Na trase potkáme hned z kaje obrovský komplex hotelu a vinařství Vinice Hnanice, kde se lze občerstvit v jejich cyklo stánku u cesty. Samotné údolí řeky Dyje se chlubí krásnou přírodou a přes řeku vede visutý most. Když se vyšplháte až k vrcholu, čeká vás tam další občerstvovací zastávka a to vinný stánek Znovínu Znojmo, kde můžete ochutnat vína, která se zrodila z půdy pod vámi.