Stepní běžec

14.07.2021

Vinařství ZÁMEČNÍK Dolní Dunajovice 

oblast MORAVA/ Mikulovská podoblast/ viniční trať Pod slunným vrchem

  • polosuché/ Pozdní sběr
  • ročník: 2020
  • alk.: 12,5 %
  • cena: cca 180 Kč

Možná občas narazíte na víno, které se jmenuje tak nějak jinak. Po svém. Nenese název odrůdy, ani název tratě. V tom případě to může být víno známkové, tak jako tenhle stepní běžec.

Známková vína vzniknou tak, že jsou svým původem, zpracováním, složením tak specifická, jako žádné jiné a vinař chce své víno nějak označit, odlišit, chcete-li i ochránit. A nechá si svůj název zaregistrovat. 

A proč tedy Stepní běžec? Vinařství Zámečník nyní obhospodařuje téměř 5 ha vinic. Nicméně každý nějak začínal a nejprve bylo potřeba vinohrad koupit. Takový starý vinohrad se pak mohl buď vyklučit ( odstranit staré keře) a založit vinici zbrusu novou, nebo si staré keře ponechat. Vinohrad, ze kterého pochází toto víno, je směs mnoha odrůd, které zkrátka vinař sesbírá najednou a vytvoří z nich víno. A v takovém starém vinohradu se většinou všechny práce musí provádět ručně, protože jsou uličky úzké a v meziřadí to kypí životem. Proto se rozhodli pojmenovat víno slangovým názvem pro Katrán tatarský, rostlinu, jež je symbolem Dunajovských kopců, a která se při práci ve vinohradě paní Zámečníkové dosti urputně namotává na motyku. Označení Stepní běžec je tedy takový symbol boje o víno s divokou přírodou. 

Dost bylo teorie. Barva je světle slámově žlutá se zlatými odlesky. Vůně je plná, ovocná. Lze rozpoznat velmi zralé citrusy, dužinaté ovoce s lehce tropickým nádechem. V chuti čekáme podle vůně zb. cukr, ale jeho tam tak akorát a s kyselinou a ovocným aroma jde ruku v ruce. Závěr překvapivě dlouhý a plný.¨

Na soutěži Hradecký pohár vína si Stepní běžec vysloužil 88 bodů, já mu ještě přidám půl bod za fotogeničnost a dávám 88,5/100.