Svatovavřinecké

02.05.2020

Co říká odborná literatura

Svatovavřinecké je nejrozšířenější modrou odrůdou u nás. V celosvětovém měřítku pak zaujímá třetí místo. V Čechách a na Moravě pokrývá bezmála 1 100 ha plochy vinic. Někdy můžeme najít označení Saint Laurent, obvykle se značí zkratkou Sv. Tato odrůda není příliš náročná na umístění a dobře snáší i méně živné půdy, i proto je u nás tak rozšířená a dobře se jí daří. Vína jsou hodnotná jak samotná, tak do směsí, například s Modrým Portugalem.  

Původ

Tato stará odrůda má své kořeny nejspíše ve Francii, neboť bylo zjištěno, že je příbuzná s burgundskými odrůdami ( Chardonnay, Rulandské modré, atd.). Své jméno mohla získat i díky tomu, že její hrozny se začínají zbarvovat na svátek sv. Vavřince (10. srpna). 

Charakter vína

Barva bývá obvykle tmavě červená, granátově rudá s fialovými odlesky. 

Vůně Svatovavřineckého se pohybuje ve výraznějších ovocných tónech. Najdeme zde vůně zralých višní nebo černého rybízu. U vyzrálejších vín jde vůně až do povidlových aromat. 

Chuť mladých vín může být někdy drsnější díky vyšší kyselině. Určitou drsnost si víno uchovává i po delší době. V plné chuti jsou pak znát ovocné tóny višní a jiných peckovic. 

Co k tomu?

Jde o relativně univerzální víno ve snoubení s běžnými pokrmy. Dobře se hodí k tmavým masům, pečené huse či kachně, vepřovému, ale i ke zvěřině. Kombinovat můžeme s aromatičtějšími sýry. 

Co říkám já

Nebudu lhát. Musela jsem si objednat jedno Svatovavřinecké, abych si připomněla, jak chutná. Pila jsem ho dle degustačního deníčku naposledy před bezmála půl rokem! Takže vám tu nebudu tvrdit, jak mi nejčastěji voní po višních nebo rybízu. Ani nevím, proč se mu nejspíš intuitivně vyhýbám. Ale je nejvyšší čas to změnit. Takže právě popíjím Svatovavřinecké a je moc moc dobré. Zrálo v akátových sudech a to mu opravdu prospělo, takže vás můžu navnadit na další článek v degustačním deníčku a pijte Svatovavřinecké! Ať si to u něj trochu vyžehlím.   


KRAUS, Vilém. Nová encyklopedie českého a moravského vína. Praha: Praga Mystica, 2008. ISBN 978-80-86767-00-0.
MĚŘÍNSKÁ, Iva. První článek od táty!: O tom, jak se daří Svatovavřineckému u nás v Žabčicích. Měřínský [online]. Žabčice: Vinařství Měřínský, 2019, 16.8. 2019 [cit. 2020-04-12]. Dostupné z: https://vinarstvimerinsky.cz/prvni-clanek-od-taty-o-tom-jak-se-dari-svatovavrineckemu-u-nas-v-zabcicich/