Tramín červený

21.04.2020

vinařství FUČÍK Mikulov

oblast Morava/Mikulovská podoblast/viniční trať Nad Nesytem


  • polosuché/výběr z hroznů
  • ročník: 2018
  • alk.: 13%
  • zb. cukr: 9,3 g/l
  • kyseliny: 5,8 g/l
  • cena: cca 230 Kč
  • řada exclusive vintage

Ve vinařství Fučík jsme byli na svatební cestě. K vinařství patří hotel Ryzlink v Mikulově, který má výhled přímo na Svatý Kopeček. Domů jsme si dovezli spoustu vín a moc mi jejich vína chutnala. No a díky tomu si na nás v době koronakrize vzpomněli i oni a do mailu nám přistála nabídka vín z jejich e-shopu se slevou a dopravou zdarma. No milé to od nich bylo. Za tři dny už byl sklep plný Fučíka. 

miluju Tramín. To ode mě budete číst ještě mnohokrát. Moje nejoblíbenější bílá odrůda. V práci ve vinotéce to byla první odrůda, o které jsem se základní informace naučila nazpaměť. Vím přesně, jak má vonět, chutnat, že je velmi úzce příbuzný s révou lesní. Vypila jsem ho za svůj vinařský život litry. Poslední dobou jsem ale začala mít pocit, že jsem ho přepitá. Že už mě nemůže ničím překvapit a taky mi přišlo čím dál těžší nalézt láhev opravdu dobrého Tramínu. A pak jsem otevřela tuhle. 

O můj bože! Začalo to barvou. Ta barva je tak nádherně sytá, zlatá až lehce jantarová. Víno je hutné, pomalu stéká po stěnách sklenky. Nemohla jsem se vynadívat. Pak nastoupila vůně. Ta byla cítit ještě dřív, než jsem přiblížila nos k okraji sklenky. Med. První, co mě při té vůni napadlo byl med. Když chystáte těsto na perníčky a rozehříváte do něj med. Stejně tak intenzivní je vůně tohoto Tramínu. První ochutnání bylo jen nebe v puse. Abych dokázala identifikovat, co z vína cítím, chtělo to pár dalších loků. V chuti byl výrazně ovocný, spíše tropické ovoce, mango nebo zralé banány. Víno bylo hebké, hladké, žádná nepříjemná kyselina. A po polknutí nastoupila u bílého neobvyklá velmi dlouhá dochuť.  

Díky vinařství Fučík za tenhle Tramín. Připomněl mi, proč je mým nejoblíbenějším. 

Za mě protekčních 92/100.