Tramín červený

06.09.2020

vinařství MARTIN VAJČNER 

oblast MORAVA/ Znojemská podoblast/ viniční trať Dívčí vrch


  • suché/ Moravské zemské víno
  • ročník: 2018
  • alk.: 11,3%
  • zb. cukr: 1 g/l
  • kys.: 5,8 g/l
  • cena: cca 250 Kč

Tenhle Degustační deníček bude dost spontánní. O téhle lahvi jsem původně neměla v plánu psát na blog. Oni ji totiž už nikde nemají. Až ho dopiju, už ho nikdy neochutnám. Takže si ho sem musím zaznamenat,

Když jsme byli u Martina ve sklepě na degustaci, ochutnala jsem tam svůj první naturální Tramín. Byl to ročník 2019 a ještě si ležel pěkně v sudu. Ale byl to taky jeden z nejlepších Tramínů, co jsem kdy pila! Jenže tenhle ještě nebyl nalahvovaný a ročník 2018 už měl Martin ze svých zásob vyprodaný. Naštěstí jsem s karmou docela za dobře, takže jsme se cestou ze Znojma stavili ve vinotéce Vínovín. A tam stála jedna jediná láhev Tramínu 2018 od Martina Vajčnera. A byla moje!

Hrozny po šlapání tři dny macerovaly na šlupkách. Díky tomu má víno i tmavší barvu. Je to taková světlejší jantarová barva a víno je lehce zakalené, protože nebylo filtrované. Zrálo na hrubých kvasnicích v sudech. A hrozně se mi líbí, že Martin používá dubové sudy z moravských dubů. Víno, které vyrostlo z moravské půdy zraje v sudech z moravského stromu. Když jsem k němu přivoněla poprvé, bylo to něco tak delikátního. Lístky růže, další květiny, trocha jasmínu a kapka medu. Všechno tohle tam je. Píšu ,,je´´, protože při psaní mám sklenku v ruce. Ač jsem věděla, že víno má jen jediný gram zbytkového cukru, i tak mě to po super intenzivní květinové vůni překvapilo. Chuť je suchá, velmi plná. Zase jako první v chuti cítím růže, ale přechází díky svěží kyselině i trochu do ovocných tónů bílých broskví. Pije se to samo. Středně dlouhý závěr má minerální dochuť, přechází do fakt příjemné slanosti a úplný konec chutná jako zelený čaj s broskví. 

A až tuhle lahev dopiju, další nemám a mít už nebudu. Je mi z toho smutno, ale zároveň to na víně miluju. A hlavně máme nový ročník Tramínu od Martina Vajčnera, tak ho třeba zkuste, i když jste do teď nebyli příznivci naturálních vín. 

Zaslouží si 91/100 a já jdu pokračovat v jeho vychutnávání.