Tramín červený Oranž

08.03.2021

Vinařství Petr MARADA Mikulčice 
oblast Morava/ Slovácká podoblast/ viniční trať Kněžské


  • suché
  • ročník: 2018
  • alk.: 12%
  • zrál v akátových sudech
  • cena: cca 300 Kč

Některé spolupráce prostě nelze odmítnou. Obzvlášť, když jde o víno...o skvělé víno! Takže díky spolupráci s e-shopem Alkohouse.cz můžu ochutnat takové pecky, jako je právě tenhle Tramín od Petra Marady. A že začnu právě touhle lahví, bylo asi jasné všem. 

Začneme tím, jak oranžový tramín vznikl. Barvu získal třítýdenní macerací na slupkách. Pak zrál 8 měsíců v akátových sudech. Do těch byl uložen i s jemnými kaly. A pak už šel rovnou do lahve. Nefiltrovaný poklad. Proto je víno lehce zakalené, ale to (jak už jsme si říkali) není na závadu.

Dlouhá macerace dala vínu nádhernou měděnou barvu. Jemné kaly navíc tvoří krásnou batiku, takže rozhodně doporučuju pít za slunečného dne, kdy se můžete barvou kochat proti slunci. Je to nádhera! Vůně Tramínu je po kratším nadechnutí omamná. Jsou cítit růže, nádech akátového medu, zeleného čaje. Chuť je suchá, kořenitá a díky vyšší kyselině svěží a šťavnatá. Taniny jsou znatelné, ale nijak nevystupují. V závěru zůstávají na patře sušené lístky růží. Nechala jsem si víno i na další dny, abych viděla, jak to zvládne. Zvládlo. Třetí den ve vůni stále zůstaly růže, ale převládá kořenitost. Indické koření, kurkuma, kari. Pro milovníky květinových tónů, doporučuji vypít do druhého dne, pro ostrý holky klidně dva-tři dny. Ale to stejně nevydržíte ;). 

Bodů 84/100.